Porast islamofobije dok SAD koristi ‘antisemitizam’ za suzbijanje solidarnosti s Gazom

SAD protesti

IslamBosna.ba – Vlada Sjedinjenih Američkih Država koristi optužbe za antisemitizam kako bi ograničila solidarnost s Gazom, što je dovelo do porasta islamofobije i ugrožavanja akademskih sloboda širom zemlje, navodi se u najnovijem izvještaju Vijeća za američko-islamske odnose (CAIR).

Prema izvještaju objavljenom u utorak, 2024. godina zabilježila je najveći broj prijavljenih slučajeva diskriminacije protiv muslimana i Arapa – ukupno 8.658. CAIR je zabilježio porast islamofobije od 7,4% nakon izraelskog rata protiv Gaze.

Najveći dio prijavljenih incidenata odnosi se na diskriminaciju na radnom mjestu (15,4%), imigracijska i azilantska pitanja (14,8%) te diskriminaciju muslimanskih i palestinskih studenata (9,8%). Zločini iz mržnje prema muslimanima i Arapima činili su 7,5% slučajeva.

Izvještaj jasno identificira izraelske napade na Gazu kao glavni faktor porasta incidenata te ističe da su islamofobija, antiarapski sentiment i antisemitizam porasli u SAD-u. Kao primjere navode se pritisci na akademike da daju ostavke, istrage protiv studenata koji su učestvovali u pro-palestinskim protestima, te hapšenja aktivista.

Hapšenje Mahmuda Halila i prijetnje univerzitetima

Jedan od najupečatljivijih slučajeva je hapšenje Mahmuda Halila, stalnog američkog stanovnika i diplomca Univerziteta Columbia, koji je organizovao protestni kamp na kampusu u aprilu 2024. Njegovo hapšenje, uz optužbe za “aktivnosti povezane s Hamasom”, dio je, kako kritičari tvrde, šireg napada na pro-palestinske aktiviste u SAD-u.

Pored toga, američka vlada je zaprijetila smanjenjem federalnog finansiranja za 60 univerziteta, uključujući prestižne institucije poput Columbije, Harvarda i Yalea, zbog navodnog propusta da zaštite jevrejske studente od antisemitizma.

Administracija predsjednika Donalda Trumpa već je najavila smanjenje od 400 miliona dolara federalnih sredstava za Univerzitet Columbia, tvrdeći da je škola pokazala “neaktivnost” u suočavanju s “uznemiravanjem jevrejskih studenata”.

Novinar i akademik Peter Beinart oštro je osudio ove postupke, naglašavajući da Trumpova administracija koristi optužbe za antisemitizam kao oružje protiv univerziteta i nezavisnih medija. “Svima je jasno da je cilj ugušiti akademsku slobodu i onemogućiti kritiku Izraela”, izjavio je Beinart.

Profesor emeritus na Columbiji, Sheldon Pollock, također je istakao licemjerje administracije, naglašavajući da su univerziteti već usvojili stroge mjere protiv antisemitizma, ali da je napad na akademske slobode usmjeren na eliminaciju kritičkog diskursa o izraelskoj politici.

Izvještaj CAIR-a zaključuje da su trenutne političke mjere američke vlade direktno doprinijele rastu islamofobije i ograničenju slobode govora, posebno u akademskim institucijama.

IslamBosna.ba