Yanlin navodi da je veleprodajna cijena kilograma bijelog luka ove godine porasla na 65 centa, a prošle je godine bila tek 20 centa.
Ove jeseni cijene u nekim dijelovima Shandonga, kineske pokrajine koja uzgaja najviše bijelog luka, cijene su i 40 puta više. Na veleprodajnim gradskim tržnicama one su deset puta više, a potrošači diljem zemlje često plate i četiri puta više u trgovinama. Usporedbe radi, cijene sirove nafte i bakra ove su godine tek dva puta veće.
Zbog slabog ovogodišnjeg uroda, špekulanti su se požurili otkupiti cijele žetve. Naime, bijeli luka se ne kvari lako pa ga je moguće kupiti na veliko i odgoditi prodaju do trenutka kad će cijene otići gore. Chen Shuwei, analitičar iz tvrtke koja se bavi konzultingom u poljoprivredi, kaže da je tržištem bijelog luka lako manipulirati jer je ono malo:
“Iako se u Kini posadilo manje bijelog luka ove godine, to ne utječe na tržište koliko sama trgovina. Mnogi špekulanti nisu bili profesionalni trgovci. Čuo sam da je jedna skupina skladišnih radnika u Shandongu zaradila milijune yuana nakon što je kupila, pa prodala, 700 tona bijelog luka.”
Analitičari kažu da je takva nerealna cijena posljedica likvidnosti koja je uslijedila nakon previše bankovnih pozajmica kao dijela kineskog paketa ekonomskih poticaja. Andy Chen osnivač je međunarodne tvrtke za opskrbu bijelim lukom, sa sjedištem u Shandongu. On kaže da bijeli luk nije uvijek bio jeftina roba:
“2007. godine cijene bijelog luka prenisko su pale pa mislim da je tekući porast djelomično tržišna korekcija. Ta će cijena s vremenom opasti, no ne značajno.”
Mnogi kineski mediji navode jedan drugi razlog takvom porastu cijena: neuobičajeno visoka potražnja za bijelim lukom, jer ga tradicionalni kineski liječnici preporučuju kao zaštitu od virusa H1N1, uzročnika svinjske gripe. Primjerice, jedna škola pored Šangaja kupila je gotovo 200 kila ove ljekovite vrste povrća kako bi njegovim stavljanjem u školske obroke osnažila imunitet u djece.
Po tradicionalnoj kineskoj medicini, bijeli luk pomaže pri prevenciji i oporavku od prehlade, pa i svinjske gripe. Međutim, u pekinškom Centru za kontrolu bolesti kažu da ne postoje nikakvi znanstveni dokazi da bijeli luk može štititi od virusa H1N1. Od njega je do sada u Kini umrlo preko 300 ljudi, prenosi VOA.
VOA / mojportal.ba