Francuska bi mogla protjerati izraelske diplomate i ograničiti djelovanje Mossada

IslamBosna.ba – Francuska razmatra mogućnost protjerivanja izraelskih diplomata i ograničavanja aktivnosti izraelske obavještajne službe Mossad u zemlji, ukoliko Tel Aviv ispuni prijetnju i zatvori francuski konzulat u Kudsu. Ovu informaciju prenio je dugogodišnji dopisnik francuskog lista Le Figaro Georges Malbrunot.
Prema njegovim navodima, Pariz priprema moguće kontramjere nakon što su izraelski zvaničnici zaprijetili gašenjem konzulata u znak protesta zbog planova Francuske da na predstojećem zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija prizna palestinsku državu.
Malbrunot piše da bi odmazda mogla uključiti i smanjenje broja Mossadovih operativaca u Francuskoj, iako bi sigurnost izraelske ambasade u Parizu ostala nepromijenjena. Podsjeća i da konzulat, koji postoji još od 1843. godine, pruža usluge Palestincima, ali i za oko 25.000 francuskih državljana koji žive u zapadnom Kudsu.
Gašenje konzulata označilo bi ozbiljnu eskalaciju u odnosima između Izraela i Francuske. Malbrunot naglašava da bi samo razmatranje ograničenja rada Mossadove stanice u Parizu bilo bez presedana, budući da ta agencija već decenijama sarađuje s francuskom obavještajnom službom DGSE.
Prema stranim izvorima, Mossad je francuskim vlastima u više navrata dostavljao informacije koje su pomogle u sprečavanju iranskih zavjera na francuskom tlu, uključujući plan iz 2018. godine da se izvrši napad na skup iranske opozicije u blizini Pariza.
IslamBosna.ba