U operaciji otpora u Džebaliji ubijena četiri okupaciona vojnika

IslamBosna.ba – Četiri izraelska okupaciona vojnika ubijena su u ponedjeljak u napadu palestinskog otpora na izraelsku tenkovsku posadu na sjeveru Pojasa Gaze, potvrdili su izraelski vojni izvori.
Prema pisanju Hadshot B’zmana, hebrejskog kanala na Telegramu, eksplozivna naprava aktivirana je oko 5 sati ujutro na izraelski tenk u području Džebalije. Nakon detonacije, otvorena je vatra na komandira tenka, a vozilo je ubrzo zahvatio požar, uslijed čega je stradala cijela posada.
Hebrejski mediji navode da je napad izveden uprkos povišenoj pripravnosti vojske, koja u sklopu operacije „Gideonova kočija 2“ provodi pripreme za kopeni prodor i zauzimanje Gaze.
Na terenu, izraelske okupacione snage nastavljaju intenzivna razaranja u gradu Gazi, ciljajući preostale stambene blokove s ciljem, kako navode palestinski izvori, prisilnog raseljavanja stanovništva.
S druge strane, Brigade el-Kassam, oružano krilo Hamasa, izvodi operacije pod nazivom „Musin štap”, gađajući tenkove, oklopna vozila i koncentracije izraelskih okupacionih vojnika u više područja, posebno u naseljima Zejtun i Džebalija.
Istovremeno, Brigade el-Kuds, vojno krilo Islamskog džihada, saopćile su u nedjelju da su raketirale ilegalno naselje Netivot s dva projektila, kao odgovor na, kako su naveli,„zločine okupacionih snaga protiv našeg naroda“.
Od početka rata na Gazu, izraelska okupaciona vojska trpi velike ljudske i materijalne gubitke. Prema dostupnim zvaničnim podacima, broj poginulih među vojnicima i oficirima premašuje 900, a ono što je skriveno je znatno veće.
IslamBosna.ba