Jordan izaziva unutrašnju krizu zbog gušenja solidarnosti s Palestinom

IslamBosna.ba – Jordan se nalazi na ivici duboke unutrašnje krize uslijed represije nad aktivistima koji izražavaju solidarnost s Palestinom, u trenutku dok se regija suočava s ozbiljnim sigurnosnim prijetnjama uključujući kolaps Sirije, pogoršanje stanja na Zapadnoj obali i genocid glađu u Gazi.
Prema izvorima za Middle East Eye (MEE), obavještajne službe Jordana, vode intenzivnu kampanju hapšenja usmjerenu na aktiviste, političke protivnike i opozicione lidere, izazivajući talas bijesa i tenzija u zemlji.
Među uhapšenima je i poznati aktivista s društvenih mreža, Ejman Aballi, koji je nekoliko dana prije hapšenja objavio video u kojem je oštro kritikovao šutnju Jordana na politiku izgladnjivanja u Gazi. Samo dan ranije, u policijskom pritvoru umro je Ahmed el-Ibrahim, nakon navodno teških fizičkih povreda koje je zadobio tokom ispitivanja u policijskoj stanici u er-Ramsi, gradu blizu granice sa Sirijom. Njegova smrt izazvala je proteste, paljenje guma i blokade puteva.
Istoga dana uhapšen je i Janal Freihat, zastupnik Islamske akcione fronte (IAF), zbog objave na Facebooku u kojoj je kritikovao vladinu politiku prema Muslimanskoj braći. Glasnogovornik Braće, Muaz el-Havalde, također je priveden, ali je brzo pušten.
“Snage sigurnosti stvaraju unutrašnju krizu i izazivaju talas nezapamćenog bijesa na ulicama,” rekao je jedan jordanski politički analitičar za MEE, zatraživši anonimnost zbog straha od odmazde.
Analitičar ističe da Jordan trenutno suočava dvije velike prijetnje: mogućnost raspada Sirije i otcjepljenja regije Suvejda uz izraelsku podršku, te mogućeg masovnog raseljavanja Palestinaca iz Zapadne obale u Jordan, što bi izmijenilo demografsku sliku Hašemitskog kraljevstva.
U međuvremenu, izraelske vojne operacije i sektaški sukobi potresaju Siriju. Sukobi su eskalirali nakon što je beduinska banda 11. jula navodno otela jednog druškog trgovca, izazivajući lanac krvavih odmazdi. Kada su sirijske snage pokušale uspostaviti red, napali su ih druški borci, a pojavili su se i izvještaji o ubistvima žena i djece, što je dodatno rasplamsalo nasilje. Izrael je, navodno, iskoristio haos da napadne sirijske vojne ciljeve.
Obavještajne službe Jordana suočene su sa sve jačim kritikama jer, kako navode izvori, “guše civilno društvo u Jordanu, a istovremeno zatvaraju oči pred izraelskim djelovanjem koje predstavlja stvarnu prijetnju regiji”.
U aprilu je opozicioni portal objavio da je Vlada Jordana pokrenula veliku kampanju hapšenja aktivista, uključujući i pripadnike Muslimanske braće, što je navodno dio dogovora sa Saudijskom Arabijom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima u zamjenu za finansijsku pomoć.
Ranije ovog mjeseca, plemenske vođe iz Tafile organizirale su protest ispred sjedišta obavještajne službe u Amanu, tražeći oslobađanje Ahmeda ez-Zarkana, 72-godišnjeg bivšeg gradonačelnika i zamjenika generalnog nadzornika zabranjene Muslimanske braće, koji je uhapšen još u aprilu bez optužnice i bez pristupa advokatu ili porodici.
U pozadini svega stoji i nezadovoljstvo zbog mirovnog sporazuma s Izraelom iz 1994. godine, koji se ponovo našao na meti javnosti zbog genocida u Gazi, gdje je ubijeno najmanje 58.000 Palestinaca, uglavnom civila. Mnogi Jordanaci smatraju da je normalizacija odnosa s Izraelom izdala palestinsko pitanje i potkopala vlastiti suverenitet.
Jordan, koji je od 1948. do 1967. upravljao Zapadnom obalom i Istočnim Kudsom, zadržava poseban historijski odnos s Palestinom, ali sve veći broj građana traži prekid saradnje s Izraelom i podršku Palestincima, naročito dok traje humanitarna katastrofa u Gazi.
IslamBosna.ba