Izraelski stručnjak: Hamas jača poziciju, Izrael bez strateških dobitaka

IDF gubici

IslamBosna.ba – Više od četiri mjeseca nakon završetka posljednjeg prekida vatre u Gazi, Izrael nije postigao nikakav strateški napredak, ni vojnim putem ni kroz pregovore, ocijenio je Eyal Ofer, stručnjak za ekonomiju i regionalne odnose Hamasa, u intervjuu za hebrejski list Maariv.

Ofer je kritikovao izraelski pristup nakon operacije „Gideonova kočija“, tvrdeći da „Hamas dobija sve što želi“.

„Prošlo je više od četiri mjeseca od završetka posljednjeg prekida vatre, a Hamas i dalje tvrdo pregovara, postavlja uvjete, a Izrael popušta,” rekao je Ofer. “Osnovni princip prethodnog sporazuma, da se IDF može vratiti borbama, nije donio nikakav strateški rezultat za Izrael.”

Opasnost od novih ustupaka

Ofer upozorava da bi bilo kakav novi dogovor s Hamasom vjerovatno doveo do gotovo potpunog povlačenja izraelskih okupacionih trupa iz područja osvojenih tokom operacije, posebno iz strateških zona na jugu Gaze.

„Ako sada dođe do novog sporazuma, Hamas će dobiti izraelsko povlačenje iz skoro svih područja zauzetih tokom ‘Gideonove kočije’, uključujući koridor Muradž i većinu Refaha,“ naglasio je Ofer.

Prema njegovim riječima, poruka da Izrael neće trajno kontrolisati cijelu Gazu već se osjeća na terenu, čak i među lokalnim grupama poput bande Ebu Šebab, koji je nedavno uputio apel za međunarodnu zaštitu od Hamasovih prijetnji.

Filadelfija koridor jedini izuzetak

Jedina tačka na kojoj Hamas „popušta“ Izraelu je koridor Filadelfija, tvrdi Ofer.

“Hamas nam dopušta ostanak u Filadelfijskom koridoru. Zašto? Zato što zna da mu ekonomsko povezivanje s Izraelom koristi, kvalitet građevinskog materijala iz Izraela je bolji, a Izrael se uvijek može pritisnuti.”

Humanitarna odgovornost bez kontrole

Prema Oferu, Izrael se doveo u “nemoguć položaj”, preuzeo je civilnu odgovornost za oko dva miliona stanovnika Gaze, ali ne kontroliše glavna naseljena područja, Hamas to čini.

„Izrael je sebe doveo u nemoguću situaciju, preuzeo je odgovornost za ekonomiju i zdravlje dva miliona stanovnika Gaze, ali ne kontroliše gradska središta, jer njima upravlja Hamas. Zato pomoć ide preko Hamasa, krijumčarskih mreža i trgovaca,“ objašnjava Ofer.

“Primorani smo prebacivati pomoć kroz Hamas, lokalne pljačkaške mreže i trgovce osim ako nećemo samo naslagati kutije pomoći i reći: ‘Ko hoće, neka uzme’,” kaže Ofer.

On tvrdi da Hamas već prima, i prije bilo kakvog novog sporazuma, gorivo i povećane količine pomoći, što navodi kao još jedan dokaz izraelskog strateškog promašaja.

Hamasova snaga i izraelski gubici

Ofer tvrdi da Hamas crpi snagu iz dvije ključne prednosti: uklapanja u civilno stanovništvo, što otežava izraelsku vojnu akciju bez civilnih žrtava, i učestalih napada na izraelske vojnike, čime se predstavlja kao moćna sila pred palestinskim i arapskim javnim mnijenjem.

„Hamas nanosi štetu našim vojnicima svako malo, dok istovremeno slike mrtve i gladne djece, postaju njihovo najjače oružje u međunarodnoj javnosti,“ rekao je Ofer.

On smatra da je Hamas već dobio „najveću nagradu“, povratak više od milion raseljenih ljudi u Gazu i sjeverne dijelove enklave.

Ofer priznaje da je oslobađanje zarobljenika važno, ali smatra da to nije donijelo nikakvu dugoročnu korist Izraelu.

„Dobijamo zarobljenike, važno je. Ali šta je s povratkom u borbu? Jesmo li time nešto dobili, osim još 40 mrtvih i desetine ranjenih? Je li Hamas smanjio zahtjeve nakon ‘Gideonove kočije’? Ni najmanjeNa kraju ćemo biti izbačeni iz Gaze kao pokvaren trgovac iz pijace,” zaključio je cinično Ofer.

IslamBosna.ba