Brigade el-Kuds izgubile kontakt s grupom koja je čuvala zarobljenika

Rom Braslavski

IslamBosna.ba – Brigade el-Kuds, oružano krilo Islamskog džihada, objavile su da je izgubljen kontakt s jedinicom zaduženom za osiguranje okupacionog zarobljenika Roma Braslavskog, nakon izraelskog kopnenog upada i opsade područja u kojem se jedinica nalazila. Naziv lokacije nije objavljen.

Glasnogovornik Brigada el-Kuds, Ebu Hamza, izjavio je na Telegramu da je kontakt s jedinicom izgubljen još jučer, te da trenutno nije poznata sudbina članova te grupe.

Ova objava dolazi u trenutku kada izraelska okupaciona vojska i dalje insistira na oslobađanju svojih zarobljenih vojnika isključivo vojnim putem, odbijajući pregovore s palestinskim otporom.

Porodice zarobljenika izrazile su zabrinutost i strah nakon izvještaja o planiranim okupacionim operacijama u centralnom dijelu Pojasa Gaze. Prema službenim podacima okupacionih vlasti, u Gazi se nalazi 55 zarobljenika, od kojih je 20 još uvijek živo, dok se 35 vode kao mrtvi.

“Niko ne zna gdje se Rom nalazi, ni IDF, ni Islamski džihad. Jedino što su nam ikada rekli jeste da se čuva sam,” navela je porodica Braslavski u saopćenju, dodajući da im je srce slomljeno i da su u boli zbog tih vijesti.

Porodica je dodala da su zahtijevali sastanak sa visokim okupacionim odbrambenim zvaničnicima kako bi dobili ažurirane informacije o Romovom statusu, ali se odazvao samo jedan član sigurnosnog vijeća.

“Želimo znati gdje nam je sin. Želimo da odgovorni sjednu s nama i predstave potpunu sliku, ne fragmente informacija ili djelomične istine.” Porodica je dodala da se potpuno ne slaže s izjavama ministrice za nacionalne misije Orit Strock, koja je rekla da vojska treba proširiti operacije u Gazi čak i po cijenu života zarobljenika.

“Ne bi smjelo biti zona koje se ne smiju dirati u Gazi. Da bismo dobili ovaj rat, moramo preuzeti kontrolu i nad tim područjima,” izjavila je zastupnica iz stranke Religiozni cionizam, dodajući da vojska mora voditi borbu protiv Hamasa i drugih grupa u svim dijelovima pojasa Gaze i poraziti ih.

“Trebala bi pokušati staviti se u našu poziciju. Kad bi mogla osjetiti ono što ja, Tami, osjećam kao majka, ne bi mogla govoriti na način na koji je govorila,” navodi se u saopćenju.

“Kada bi ljudi u vladi zamislili sebe na našem mjestu, možda bi odluke bile drugačije. Hajde da vidimo da li bi tada i dalje davali prednost teritoriji nad zarobljenicima.”

Lider stranke Demokrati, poslanik Yair Golan, osudio je vijesti na platformi X navodeći: “Kao što smo upozoravali, ako ne vratimo zarobljenike, riskiramo da ih zauvijek izgubimo.”

Dodao je: “Za narod Izraela, ovo je ostvarenje najgore noćne more; za izraelsku vladu, to je politika.”

Otpor u Gazi nastoji zarobiti dodatne okupacione vojnike kako bi ojačali svoju pregovaračku poziciju. Tako su Brigade el-Kuds sredinom jula izvela “složenu i kvalitetnu operaciju” u području Abasan el-Kebira s ciljem zarobljavanja okupacionih vojnika, gađajući transporter izraelske okupacione vojske.

Također, Brigade Izzudin el-Kassam su ranije objavile video snimke okupacionih vojnika u Gazi, pozivajući ih da se predaju umjesto da budu ubijeni.

IslamBosna.ba