Izraelski napad na luku Hudejda: Katz prijeti Husima “sudbinom Irana”

IslamBosna.ba – Izraelska vojska izvela je u ponedjeljak napade na luku Hudejda na zapadu Jemena, navodeći kao razlog sprečavanje obnove infrastrukture koju navodno koriste Husi, jemenski pobunjenički pokret.
Prema zvaničnom saopćenju izraelske vojske, gađani su rezervoari za gorivo i inženjerske mašine koje su, kako tvrde, bile angažovane na obnovi infrastrukture unutar luke Hudejda, jedne od ključnih luka Jemena na Crvenom moru. Vojska je također tvrdila da su mete bili brodovi i čamci koje Huti koriste u vojne svrhe.
Napad je potvrdila i medijska mreža povezana s Husima, navodeći da je riječ o seriji zračnih udara na prostor luke.
Istovremeno, izraelski ministar odbrane Yisrael Katz poručio je da njegova zemlja “radi snažno na sprječavanju pokušaja obnove infrastrukture Husa u Jemenu”, uz otvorenu prijetnju:
“Sudbina Jemena bit će sudbina Irana,” rekao je Katz, upozoravajući da će Husi platiti visoku cijenu za ispaljivanje raketa na Izrael.
Napadi dolaze svega nekoliko dana nakon što su Husi ispalili hipersoničnu balističku raketu tipa “Palestina 2” na međunarodni aerodrom Ben Gurion u Tel Avivu. Izraelska vojska je tada saopćila da je raketu presrela.
Od početka izraelskog rata istrebljenja protiv stanovništva Gaze, Husi pod parolom “Podrška Gazi” izvode desetine raketnih i dron napada na Izrael, dok zauzvrat izraelska okupaciona vojska intenzivira zračne napade na ciljeve u Hudejdi i Sani.
Izazovi za izraelsku vojsku u Jemenu
Prema ocjeni Ahmeda Nedžija, višeg analitičara za Jemen pri Međunarodnoj kriznoj grupi, izraelska strategija prema Jemenu se značajno razlikuje od pristupa koji Tel Aviv ima prema Iranu.
“Glavna prepreka za Izrael u Jemenu je nedostatak ciljeva zbog oskudnih obavještajnih podataka o vojnim kapacitetima Husa”, rekao je Nedži za Al Jazeeru.
On objašnjava da zbog toga izraelske operacije trenutno ciljaju velike i vidljive objekte poput luka, aerodroma i elektroenergetskih postrojenja, kako bi se izazvala slika razaranja, dok prava vojna infrastruktura ostaje netaknuta.
Dodaje da struktura Husa ostaje neprozirna, što otežava praćenje njihovih lidera, dok korištenje mobilnih raketnih platformi omogućava brz oporavak i zamjenu kapaciteta u slučaju napada.
IslamBosna.ba