Tiha katastrofa – dr. el-Burš otkriva razmjere tragedije novorođenčadi u Gazi tokom rata

IslamBosna.ba – Ratom razorena i blokirana Gaza ne svjedoči samo rušenju domova, napadi zadiru i u utrobe žena, prekidajući život prije nego što započne, upozorio je dr. Munir el-Burš, generalni direktor Ministarstva zdravstva u Pojasu Gaze.
U objavi na platformi X, koju je prenio Palestinski medijski centar, el-Burš je predstavio alarmantne podatke o stanju reproduktivnog zdravlja i porođaja u Gazi tokom prve polovine 2025. godine, ocijenivši da je riječ o “nevidljivoj fazi genocida”.
„Rat je prešao sve granice, čak su i embriji i novorođenčad postali ciljevi u areni etničkog čišćenja i istrebljenja palestinskog naroda,“ poručio je el-Burš.
Poražavajuće brojke:
- U prvih šest mjeseci 2025. godine zabilježeno je 17.000 poroda, naspram 29.000 u istom periodu 2022. godine – pad od 41,4%.
- 2.600 spontanih pobačaja, što čini 15,3% svih trudnoća.
- 220 smrti tokom trudnoće i prije poroda.
- 21 novorođenče preminulo na dan rođenja.
- 67 slučajeva urođenih deformacija (0,39%).
- 2.535 novorođenčadi upućeno na intenzivnu njegu zbog komplikacija (14,91%).
- 1.600 beba rođeno s ispodprosječnom težinom (9,41%).
- 1.460 prijevremenih poroda (8,59%).
El-Burš je upozorio da ovi podaci odražavaju kolektivnu traumu i zdravstvenu paralizu, te da svjedoče o neizrečenoj, ali sistemskoj politici eliminacije palestinskog naroda putem uništavanja njihove budućnosti, djece.
“Ovo nije statistika, ovo su duše djece koja nikada nisu udahnula zrak i majki koje rađaju pod bombama, bez vode, hrane, lijekova,” naglasio je el-Burš. Svaki rođeni život u Gazi, dodao je, danas predstavlja čudo opstanka u okruženju koje više ne podržava život.
IslamBosna.ba