Bivši okupacioni premijer: “Humanitarni grad” je logor za Palestince i čin etničkog čišćenja

Ehud Olmert

IslamBosna.ba – Bivši okupacioni premijer Ehud Olmert izjavio je da bi tzv. “humanitarni grad”, koji okupacioni ministar odbrane planira izgraditi na ruševinama Refaha, bio “koncentracioni logor” za Palestince, te da bi njihovo prisilno premještanje predstavljalo etničko čišćenje.

Olmert je u razgovoru za The Guardian poručio da Izrael već sada čini ratne zločine u Gazi i na Zapadnoj obali, a da bi gradnja logora predstavljala eskalaciju zločina.

“To je koncentracioni logor. Žao mi je, ali to je istina”, kazao je Olmert, komentirajući plan koji je prošle sedmice iznio okupacioni ministar odbrane Yisrael Katz, prema kojem bi se Palestinci premještali u novoizgrađeni kamp iz kojeg bi smjeli izlaziti samo ako napuštaju zemlju.

Katz je naredio vojci da izradi operativni plan za izgradnju kampa na jugu Gaze, u koji bi se, prema procjenama, u početku smjestilo 600.000 ljudi, a kasnije cijela palestinska populacija Pojasa.

Olmert upozorava: “Ako ih deportuju u taj ‘humanitarni grad’, onda je to dio etničkog čišćenja… To je neizbježno tumačenje takvog poteza.”

On ipak ne smatra da trenutna vojna kampanja predstavlja etničko čišćenje, jer se, kako navodi, radi o evakuaciji civila radi njihove zaštite. No, ističe da zvanični narativ o zaštiti Palestinaca nije uvjerljiv nakon mjeseci ekstremne retorike, najava gradnje naselja i otvorenih poziva na “čišćenje Gaze”.

Ratni zločini i unutarizraelske prijetnje

Olmert je dao intervju na dan kada su na okupiranoj Zapadnoj obali sahranjeni dvojica Palestinaca, među njima i jedan američki državljanin, ubijenih od strane ilegalnih naseljenika.

Napade, koje naziva ratnim zločinima, organizira, kako kaže, “velika grupa s punom podrškom izraelskih vlasti u okupiranim teritorijama”. Odbacuje termin “mladi s brda”, kako se u Izraelu nazivaju naseljenici, i koristi izraz “zločini s brda”.

Također upozorava da su ekstremistički ministri u Netanyahujevoj vladi, koji zagovaraju nasilje i širenje naselja, “neprijatelj iznutra” i veća prijetnja sigurnosti Izraela nego bilo koji vanjski protivnik.

Rastući bijes svijeta

Olmert priznaje da se suočava s sramom i slomljenim srcem, jer je, kako kaže, rat koji je počeo kao samoodbrana postao nešto drugo. U proljeće ove godine, kada je vlada “brutalno” odustala od pregovora o okončanju rata, odlučio je javno progovoriti.

Upozorava da međunarodni bijes prema Izraelu ne proizlazi isključivo iz antisemitizma, kako vlasti pokušavaju predstaviti. “Ljudi su zgroženi onim što vide na ekranima. I to je normalna reakcija,” kaže Olmert.

Poziva međunarodnu zajednicu na jači pritisak, posebno u odsustvu ozbiljne političke opozicije unutar Izraela. Kritikuje i domaće medije zbog prešućivanja nasilja nad Palestincima.

I dalje vjeruje u rješenje

Iako je kritičan prema trenutnom vođenju rata, Olmert i dalje vjeruje da je rješenje u formiranju dvije države moguće. Radi na toj ideji zajedno s bivšim palestinskim ministrom vanjskih poslova Naserom el-Kidvom.

Vjeruje da bi historijski dogovor, u kojem bi se kraj rata u Gazi povezao s normalizacijom odnosa sa Saudijskom Arabijom, bio moguć da Benjamin Netanyahu to želi.

Zato je, kaže, bio šokiran kada je Netanyahu, protiv kojeg je izdat međunarodni nalog za hapšenje zbog ratnih zločina, predložio Donalda Trumpa za Nobelovu nagradu za mir.

IslamBosna.ba