Izraelska vojska koristi komercijalne dronove za nasilno provođenje evakuacija u Gazi: ‘Kao video igra, ali ljudi umiru’

IslamBosna.ba – Istraga magazina +972 i portala Local Call otkrila je da izraelska okupaciona vojska koristi kineske komercijalne dronove. Dronovi su modificirani tako da ispuštaju ručne bombe, a cilj im je prisiliti Palestince da napuste određena područja ili ih spriječiti da se vrate.
Vojnici najčešće koriste EVO dronove, koje proizvodi kineska kompanija Autel. Dronovi su prvenstveno namijenjeni za fotografiju i koštaju oko 10.000 šekela (otprilike 3.000 dolara) na Amazonu. Međutim, uz vojni dodatak koji se interno naziva “gvozdena kugla”, ručna bomba može se pričvrstiti na dron i aktivirati jednim pritiskom dugmeta da eksplodira na tlu. Danas većina izraelskih okupacionih vojnih jedinica u Gazi koristi upravo ove dronove.
Prema svjedočenjima sedam vojnika i oficira koji su služili u Gazi, napadi se sprovode na nenaoružane civile, uključujući djecu, bez ikakvog prethodnog upozorenja.
S., izraelski okupacioni vojnik koji je ove godine služio u području Refah, koordinirao je napade dronovima u jednom dijelu grada koji je vojska naredila da se evakuiše. Tokom skoro 100 dana koliko je njegova jedinica djelovala tamo, vojnici su izveli desetine napada dronovima, prema dnevnim izvještajima njegovog komandanta koje su pregledali +972 i Local Call.
U izvještajima su svi ubijeni Palestinci označeni kao “teroristi”. Međutim, S. je posvjedočio da su, osim jedne osobe koja je imala nož i jednog susreta s naoružanim borcima, svi ostali, u prosjeku jedan dnevno u zoni borbenih dejstava njegove jedinice, bili nenaoružani. Prema njegovim riječima, napadi dronovima su izvođeni s namjerom da ubiju, iako su se žrtve uglavnom nalazile na takvoj udaljenosti da nisu mogle predstavljati nikakvu prijetnju vojnicima.
“Bilo je jasno da pokušavaju da se vrate svojim kućama, nema sumnje,” objasnio je. “Nijedan od njih nije bio naoružan, i ništa nikada nije pronađeno u blizini njihovih tijela. Nikada nismo ispaljivali upozoravajuće hice. Ni u jednom trenutku.”
Budući da su Palestinci ubijeni daleko od mjesta gdje su vojnici bili raspoređeni, S. je rekao da njihova tijela nisu prikupljana; umjesto toga, vojska ih je ostavljala da ih pojedu ulični psi. “To se moglo vidjeti na snimcima dronom,” objasnio je. “Nisam mogao prisiliti sebe da gledam psa kako jede tijelo, ali ostali oko mene su to gledali. Psi su naučili da trče prema područjima gdje se puca ili gdje dolazi do eksplozija, shvatili su da to vjerovatno znači da se tamo nalazi tijelo.”
Cilj: Evakuacija kroz strah i krv
Vojnici su posvjedočili da se ovi napadi dronovima često izvode protiv svakoga ko uđe u područje koje je vojska proglasila zabranjenim za Palestince, iako to područje nikada nije fizički obilježeno na terenu. Dva izvora su koristila varijacije izraza “učenje kroz krv” kako bi opisali očekivanje vojske da će Palestinci shvatiti ove proizvoljne granice tek nakon što civili budu ubijeni prilikom njihovog prelaska.
„Bilo je mnogo slučajeva bacanja bombi s dronova,“ rekao je H., vojnik koji je služio u području Nusejrata u centralnoj Gazi. „Da li su bili usmjereni na naoružane borce? Definitivno ne. Kada komandant postavi zamišljenu crvenu liniju koju niko ne smije preći, svako ko to učini postaje meta za smrt,“ čak i samo „zbog hodanja ulicom.“
U nekoliko slučajeva, S. je rekao da su izraelski vojnici namjerno ciljali djecu. „Bio je jedan dječak koji je ušao u zabranjenu zonu. Nije učinio ništa. Drugi vojnici su tvrdili da su ga vidjeli kako stoji i razgovara s ljudima. I to je bilo dovoljno, bacili su bombu s drona.“ U drugom incidentu, rekao je, vojnici su pokušali ubiti dijete koje je vozilo bicikl, i to na velikoj udaljenosti od njih.
„U većini slučajeva, nije postojalo ništa što si mogao reći samome sebi,“ nastavio je S. „Nije postojala mogućnost da se završi rečenica: ‘Ubili smo ih jer…’“
A., oficir koji je ove godine učestvovao u operacijama oko Han Junisa, rekao je da je primarni cilj tih napada bio da se osigura da su naselja ispražnjena ili ostanu prazna od Palestinaca. U junu, njegova jedinica je upravljala dronom koji je ušao u stambeno područje koje je vojska naredila da se evakuiše mjesec dana ranije. Vojnici su stajali na periferiji grada, gledajući mali ekran sa direktnim snimkom iz drona da vide ko se još nalazi u naselju.
„Koga god ugledaju ubijaju,“ posvjedočio je A. „Ako se neko tamo kreće, to je prijetnja.“ Rekao je da vojska polazi od pretpostavke da svaki civil koji ostane na području nakon naređenja o evakuaciji „ili nije nevin ili će učiti kroz krv da mora otići.“
Ranije ovog mjeseca, palestinski novinar Junus Tiravi objavio je snimak koji je dobio, a koji prikazuje jedno od tih dronova kako ispušta bombu, za koju on tvrdi da je ciljala civile u koridoru Netzarim u sjevernoj Gazi. Na ekranu kontrolera drona prikazana je oznaka „uređaj za ispuštanje gvozdene kugle“. Na osnovu dizajna interfejsa i dodatnih slika koje su pregledali +972 i Local Call, postoje jaki dokazi da se radi o Autel modelu drona.
„Podsjeća na minijaturni aerodrom“
Prema svjedočenju vojnika koji su govorili za +972 i Local Call, glavna prednost korištenja komercijalnih dronova poput modela EVO kineske kompanije Autel jeste to što su znatno jeftiniji od vojnih alternativa. Na primjer, Elbit Hermes 450 (poznat i kao „Zik“) koji koristi izraelsko okupaciono ratno zrakoplovstvo košta oko 2 miliona dolara po dronu. Komercijalni modeli se mogu brzo ponovo naoružati, a vojnici ih upravljaju sa zemlje pomoću džojstika, bez potrebe za odobrenjem komandnog centra za napade.
„Razlog zbog kojeg ih sada svi koriste jeste taj što su nevjerovatno jeftini,“ rekao je L., vojnik koji je prošle godine služio u Gazi. „Iz perspektive pješadije, odjednom možeš koristiti mnogo više vatrene moći, mnogo lakše.“
Zaista, komercijalni dronovi pretvoreni u oružje postali su uobičajeni na savremenim ratištima jer predstavljaju jeftinu i dostupnu alternativu tradicionalnim zračnim udarima. I Ukrajina i Rusija koriste kineske DJI dronove u aktuelnom ratu u istočnoj Evropi, opremljene 3D-printanim nosačima za granate i druge eksplozive. U maju, nakon što je Kina saznala da Ukrajina koristi komercijalne dronove u vojne svrhe, zabranila je njihovu prodaju toj zemlji, prema riječima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Hamas je također koristio eksplozivne dronove, kako 7. oktobra, tako i u operacijama protiv izraelskih snaga u Gazi. Međutim, na početku trenutnog rata, izraelska vojska gotovo da nije imala jeftine dronove za svoje kopnene jedinice. „Zato što nas je Hamas napao dronovima, svi su od prvog dana govorili kako mi nemamo nijedan,“ rekao je E., vojnik koji je služio u Gazi ubrzo nakon 7. oktobra. „Pokušavali smo prikupiti novac da kupimo dronove. Svako je nabavljao šta je mogao.“
U prvim mjesecima rata, izraelske okupacione jedinice su primile obilne donacije od šire javnosti, uglavnom iz Izraela i Sjedinjenih Američkih Država. Pored hrane i šampona, dronovi su bili među najtraženijim artiklima koje su vojnici tražili.
U početku rata izraelska okupaciona vojska nije imala dovoljan broj jeftinih dronova. Vojnici su zato sami pokretali kampanje prikupljanja sredstava, često iz SAD-a, kako bi kupili EVO dronove. Kasnije je izraelska vojska naručila hiljade dronova Autel, koji su pretvoreni iz izviđačkih sredstava u oružane platforme. Napadi se izvode autonomno, bez odobrenja komande.
„Vojnici su samostalno pokrenuli crowdfunding kampanje,“ objasnio je L. „Naša jedinica je primila oko 500.000 šekela (otprilike 150.000 dolara) u donacijama, koje smo također iskoristili za kupovinu dronova.“ C., drugi vojnik, prisjetio se da su ga zamolili da potpiše pisma zahvale Amerikancima koji su njegovoj jedinici donirali EVO dronove.
U Facebook grupi pod nazivom “Zajednica izraelskih pilota dronova” , mnoge objave traže donacije EVO dronova za jedinice u Gazi. Na platformi Headstart (izraelski startup za crowdfunding) kreirano je više stranica za samostalno prikupljanje sredstava za kupovinu dronova.
Na kraju je okupaciona vojska počela direktno snabdijevati vojnike dronovima. Kako je ranije izvijestio izraelski medij Globes, vojska je naručila hiljade dronova kineske proizvodnje, uključujući modele koje proizvodi Autel. U početku su ti dronovi korišteni za izviđanje, skeniranje zgrada prije nego što bi vojnici ušli u njih. Ali s vremenom, sve više jedinica je od vojske dobilo uređaje poznate kao “gvozdene kugle” i pretvorilo dronove iz obavještajnih alata u smrtonosno oružje.
Iako vojska obično koristi veće vojne dronove izvan Gaze, vojni analitičar Ynet-a Ron Ben-Yishai, koji je početkom jula posjetio okupacionu vojnu bazu na sjeveru Gaze, opisao je kako vojnici upravljaju „svim vrstama dronova: izviđačkim, samoubilačkim i borbenim dronovima. Mjesto podsjeća na minijaturni aerodrom, dronovi neprestano polijeću i slijeću.
Ben-Yishai je citirao jednog vojnog oficira koji je objasnio da ti uređaji obavljaju posao sprovođenja vojnih naredbi o protjerivanju, te da vojska automatski označava kao teroristu svakoga ko ostane. „Prije nekoliko dana rekli smo civilima da evakuišu ovo područje,“ rekao je oficir, misleći na kvartove Deradž, Tuffah i Šudža’ijja u Gazi. „Desetine hiljada su se zaista pomjerile ka centralnoj Gazi. Dakle, svako ko je još ovdje više se ne može smatrati ‘neuključenim civilom’.
„Jedan ili dvojica se ubiju, a ostali shvate“
Dana 13. juna, nekoliko sedmica nakon što j okupaciona vojska naredila evakuaciju većeg dijela Han Junisa, 27-godišnji Muhammed se vratio u grad zajedno s nekoliko mladića kako bi provjerili stanje svojih domova. Kada su stigli do centra grada, dron je na njih ispustio eksplozivnu napravu. „Potrčao sam prema zidu da se zaštitim, ali neki od mladića su ranjeni,“ rekao je za +972 i Local Call. „Bilo je zastrašujuće.“
Muhammed je jedan od nekoliko Palestinaca iz Han Hunisa koji su za +972 i Local Call izjavili da izraelska okupaciona vojska koristi naoružane dronove za sprovođenje naredbi o evakuaciji, prisilno raseljavajući stanovništvo, a zatim im onemogućavajući povratak.
Zvanični planovi izraelske okupacione vojske uključuju raseljavanje i koncentraciju dva miliona stanovnika Gaze u južnom dijelu Pojasa, prvo u području el-Mevasi, a sada na ruševinama Refaha. To je u skladu s eksplicitnom namjerom izraelskih političkih lidera da sprovedu takozvani “Trumpov plan” i protjeraju Palestince iz Gaze.
U međuvremenu, u sjevernoj Gazi, nekoliko stanovnika je za +972 i Local Call izjavilo da su nedavno bili prisiljeni napustiti svoje domove nakon što su dronovi počeli nasumično ciljati ljude u njihovim četvrtima. Palestinci u Gazi ove dronove često nazivaju “kvadkopteri” zbog njihovih četiri propelera.
R’im, 37-godišnjakinja iz naselja Šudža’ijja u Gazi, rekla je da je odlučila pobjeći na jug nakon što je dron ubio njene komšije. „U martu su iznad nas letjeli kvadkopteri koji su emitovali poruke naređujući nam da se evakuišemo,“ prisjetila se. „Vidjeli smo kako bacaju eksplozive na šatore da ih zapale. Bilo je zastrašujuće, i čekala sam da padne noć kako bih napustila svoj dom i evakuisala se.“
Jusuf (45) opisao je sličan incident 11. maja kada su izraelski dronovi, koje je opisao kao „iznenađujuće male“, bacali eksplozive „na različite dijelove Džebalije kako bi prisilili stanovnike da pobjegnu.“ Nakon što je mjesecima ignorisao okupacione naredbe o evakuaciji, upravo ga je taj incident natjerao da napusti svoj dom i preseli se na jug.
Dronovi su, prema izvještajima, također ciljali stanovnike u blizini centara za humanitarnu pomoć. Mahmud (37) rekao je za +972 i Local Call da je 23. juna, kada je iz Han Hunisa otišao prema centru za distribuciju pomoći blizu Refaha, „kvadkopter ispustio bombu na grupu ljudi. Desetine su ranjene, a mi smo pobjegli.“
Svjedočenja vojnika intervjuisanih za ovaj članak podudaraju se s ranijim izvještajima da je vojska označila određena područja Gaze kao „zone ubijanja“, gdje se svaki Palestinac koji uđe smatra metom za likvidaciju. Vojnici su za +972 i Local Call izjavili da je upotreba dronova proširila domet tih zona, od dometa lakog naoružanja do dometa leta drona, koji može dosezati nekoliko kilometara.
„Postoji zamišljena linija, i svako ko je pređe umire,“ objasnio je S. „Očekuješ da to shvate kroz krv, jer drugačije ne ide, niko tu liniju nigdje ne obilježava.“ Rekao je da zona obuhvata „nekoliko kilometara,“ ali da se stalno mijenja.
„Pošalješ dron na visinu od 200 metara, i možeš vidjeti tri do četiri kilometra u svim pravcima,“ rekao je Y., drugi vojnik koji je služio u Refahu. „Tako se patrolira: vidiš nekoga kako se približava, prvi bude pogođen bombom, a onda se vijest proširi. Dođu još jedan ili dvojica i oni poginu. Ostali shvate.“
S. je rekao da je paljba iz dronova bila usmjerena na ljude koji su hodali „sumnjivo.“ Prema njegovim riječima, opća politika u njegovoj jedinici bila je da je osoba koja „hoda prebrzo sumnjiva jer bježi. Osoba koja hoda presporo također je sumnjiva jer to sugerira da zna da je posmatrana, pa pokušava djelovati normalno.“
Vojnici su svjedočili da su bombe također bacane s dronova na ljude koji su smatrani da „petljaju po zemlji”, izraz koji je vojska prvobitno koristila za borce koji lansiraju rakete, ali koji se s vremenom proširio i na ljude koji rade nešto jednostavno poput saginjanja.
„To je moj adut: čim kažem ‘petljanje po zemlji’, mogu uraditi šta god želim,“ objasnio je S. „Jednom sam vidio ljude kako skupljaju odjeću. Hodali su nevjerovatno sporo, kretali se uz rub zabranjene zone i zakoračili dvadesetak metara unutra da pokupe odjeću iz ruševina kuće. Jasno se moglo vidjeti da to rade i ipak su upucani.“
„Ova tehnologija učinila je ubijanje mnogo sterilnijim,“ rekao je H. „To je kao video igrica. Imaš nišan u sredini ekrana i vidiš video snimak. Stotinama metara si udaljen, ponekad i kilometar ili više. Zatim se igraš s džojstikom, uočiš metu i ispustiš bombu. I to čak djeluje nekako kul. Osim što ova video igrica ubija ljude.“
Autel nije odgovorio na zahtjev za komentar koji su uputili +972 i Local Call. U prošlosti, kompanija je izjavila da „se protivi upotrebi dronova u vojne svrhe koje krše ljudska prava“, nakon što je američki Kongres optužio da podržava rusku invaziju na Ukrajinu i pomaže Kini u represiji nad Ujgurima i drugim manjinama.
Izraelska okupaciona vojska je odbila komentarisati.
IslamBosna.ba