Direktor bolnice Šifa: Kriza u laboratorijama krvi prijeti spašavanju života

IslamBosna.ba – Zdravstveni sistem u Pojasu Gaze suočen je s novom, alarmantnom krizom, laboratorije za analizu krvi i banke krvi u najvećoj bolnici u Gazi, kompleksu Šifa, na ivici su kolapsa zbog akutnog nedostatka krvi i njenih sastojaka.
Dr. Muhammed Ebu Selmija, generalni direktor medicinskog kompleksa, upozorio je danas da trenutne zalihe ne zadovoljavaju ni minimalne medicinske potrebe, u trenutku kada broj povrijeđenih i kritično ranjenih rapidno raste uslijed intenzivnih okupacionih napada.
“U junu smo izdali skoro 10.000 jedinica krvi i njenih komponenti, a uspjeli smo osigurati samo 3.500 jedinica. Razlika je ogroman izazov za ljekare koji pokušavaju spasiti živote”, rekao je dr. Ebu Selmija.
Pojasnio je da tradicionalne kampanje darivanja krvi više nisu dovoljne, budući da sve veći broj stanovnika pati od pothranjenosti i anemije, posebno među ženama i djecom. To dodatno umanjuje broj osoba koje fizički mogu donirati krv.
Zdravstveni sistem u Gazi je pred slomom, upozorila je i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), koja je 26. juna uspjela dopremiti 2000 jedinica krvi i 1500 jedinica plazme, ali od tada niti jedna isporuka više nije stigla u sektor.
Ministarstvo zdravstva Gaze već je uputilo hitne apele međunarodnim organizacijama da djeluju odmah kako bi osigurali nastavak hitnih medicinskih intervencija i operacija koje spašavaju živote.
“Bez krvi, nema života,pozivamo svijet da nas ne ostavi da krvarimo do smrti”, poručio je Ebu Selmija.
IslamBosna.ba