Amnesty tvrdi: Izgladnjivanje Palestinaca je dokaz izraelskog genocida

Gaza glad

IslamBosna.ba – Dokazi koje je prikupio Amnesty International pokazuju da je, više od mjesec dana nakon uvođenja militariziranog sistema distribucije pomoći, Izrael nastavio koristiti izgladnjivanje civila kao sredstvo ratovanja protiv Palestinaca u Pojasu Gaze, saopćila je organizacija u četvrtak.

“Dok je pažnja svijeta bila usmjerena na nedavne sukobe između Izraela i Irana, genocid koji sprovodi Izrael u Gazi nastavlja se nesmetano, uključujući stvaranje životnih uvjeta koji su stvorili smrtonosnu kombinaciju gladi i bolesti, gurajući stanovništvo preko ruba izdržljivosti,” izjavila je Agnès Callamard, generalna sekretarka Amnesty Internationala.

Amnesty International je naveo “potresna svjedočanstva” medicinskog osoblja, roditelja djece hospitalizirane zbog pothranjenosti, te raseljenih Palestinaca koji se bore za preživljavanje, a koja “dočaravaju zastrašujuću sliku izraženog nivoa gladi i očaja u Gazi.”

Njihove ispovijesti dodatno potvrđuju “katastrofalne patnje” izazvane stalnim izraelskim ograničenjima pristupa pomoći koja spašava živote, kao i “smrtonosnim militariziranim sistemom distribucije pomoći, masovnim prisilnim raseljavanjem, neprekidnim bombardiranjem i uništavanjem infrastrukture koja podržava život,” saopćila je organizacija.

„Smrtonosna, dehumanizirajuća“ shema pomoći

Tokom mjeseca nakon što je Izrael uspostavio „militariziranu“ shemu pomoći pod upravom Fondacije za humanitarnu pomoć u Gazi (GHF), stotine Palestinaca su ubijene, a hiljade ranjene, bilo u blizini militariziranih punktova za distribuciju pomoći, bilo na putu ka konvojima humanitarne pomoći, navodi se u saopćenju.

„Ovaj razorni gubitak života koji se svakodnevno događa, dok očajni Palestinci pokušavaju doći do pomoći, rezultat je njihovog namjernog ciljanog napadanja od strane izraelskih snaga te predvidiva posljedica neodgovornih i smrtonosnih metoda distribucije,“ izjavila je Callamard.

Amnesty International navodi da, nastavljajući sprječavati UN i druge ključne humanitarne organizacije u distribuciji osnovnih artikala poput paketa hrane, goriva i skloništa unutar Gaze, te održavajući „smrtonosnu, dehumanizirajuću i neučinkovitu militariziranu“ shemu pomoći, izraelske vlasti su „potragu za pomoći pretvorile u smrtonosnu zamku za očajne, izgladnjele Palestince.”

Namjerno izazvan haos

“Oni su također namjerno podsticali haos i dodatno pogoršavali patnju umjesto da je ublaže,“ navodi se dalje u saopćenju, uz dodatak da je isporučena pomoć „daleko ispod humanitarnih potreba“ stanovništva koje već 20 mjeseci gotovo svakodnevno trpi bombardovanja.

„Kao okupaciona sila, Izrael ima pravnu obavezu da osigura Palestincima u Gazi pristup hrani, lijekovima i drugim sredstvima neophodnim za preživljavanje. Umjesto toga, drsko je ignorisao obavezujuće naloge koje je Međunarodni sud pravde izdao u januaru, martu i maju 2024. godine, a koji su zahtijevali neometan protok pomoći ka Gazi. Izrael nastavlja ograničavati ulazak pomoći i nameće gušeću, okrutnu blokadu, uključujući i punu opsadu koja je trajala gotovo osamdeset dana,” navela je Callamard.

Razorni utjecaj na djecu

Od oktobra 2023. godine, najmanje 66 djece je umrlo kao direktna posljedica stanja povezanih s pothranjenošću, navodi Amnesty International.

Ova brojka, dodaje organizacija, ne uključuje mnoge druge koji su umrli od bolesti koje su se mogle spriječiti, a koje su pogoršane pothranjenošću.

Zdravstveni sektor u Gazi, koji je gotovo uništen i već preopterećen ogromnim brojem povrijeđenih, bori se da odgovori na priliv beba i djece hospitalizirane zbog pothranjenosti, navodi Amnesty International.

Prema podacima Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), do 15. juna 2025. godine, ukupno je 18.741 djece bilo hospitalizirano zbog akutne pothranjenosti od početka godine, navedeno je u saopćenju.

Međutim, velika većina djece koja pate od pothranjenosti ne može doći do bolnica zbog ograničenog pristupa uzrokovanog naredbama o raseljavanju, jakim bombardovanjima i kontinuiranim vojnim operacijama, navodi se dalje.

„Zastrašujuća slika“

Amnesty International navodi da svjedočanstva zdravstvenih radnika i raseljenih osoba „dočaravaju još strašniju sliku.“

Dr. Susan Maarouf, nutricionistička stručnjakinja iz odjela za ishranu bolnice „Patient Friend Benevolent Society“ u Gazi, izjavila je za Amnesty da je u junu 2024. godine bolnica otvorila poseban odjel za djecu uzrasta od šest mjeseci do pet godina radi zbrinjavanja slučajeva teške pothranjenosti.

„U to vrijeme, grad Gaz i sjeverna Gaza bili su pogođeni pothranjenošću zbog stroge blokade,” kazala je. „Ali ove godine situacija je kod nas počela drastično da se pogoršava ponovo u aprilu. Od tada, od otprilike 200–250 djece koju svakodnevno pregledamo zbog pothranjenosti, skoro 15% pokazuje znakove povezane s teškom ili umjerenom pothranjenošću.”

Ljekari su također upozorili da su životi novorođenčadi ugroženi zbog akutne nestašice adaptiranog mlijeka, posebno za djecu s intolerancijom na laktozu ili drugim alergijama.

Jedan ljekar je rekao Amnestyju: „Postoji kriza s mlijekom u cijeloj Gazi. Također primjećujemo da nove majke, jer same ne jedu kako treba, ili zbog panike, traume i anksioznosti, nisu u mogućnosti da doje.”

Ljekar je naglasio da osigurati adaptirano mlijeko za bebe predstavlja veliki izazov, dodajući:„Ali ako vaše dijete ima alergije, gotovo je nemoguće pronaći specijalnu formulu u bilo kojoj bolnici u Gazi. Neuspjeh u osiguravanju posebnog mlijeka za bebe može biti smrtonosan.”

GHF kao ‘oruđe izraelskog genocida’

Amnesty International je naglasio da, dok izraelske vlasti nastavljaju s nezakonitom blokadom ulaska humanitarne pomoći i komercijalnih zaliha u okupirani Pojas Gaze, stotine kamiona s pomoći i dalje su zaglavljene izvan Gaze, čekajući izraelsku dozvolu za ulazak.

Organizacija je navela da svi prikupljeni dokazi, uključujući svjedočanstva žrtava i svjedoka koje Amnesty International prima, “upućuju na to da je Fondacija za humanitarnu pomoć u Gazi (GHF) osmišljena kako bi umirila međunarodnu zabrinutost, dok u stvarnosti predstavlja još jedno sredstvo izraelskog genocida.”

„Ne samo da međunarodna zajednica nije uspjela zaustaviti ovaj genocid, već je i dozvolila Izraelu da neprekidno osmišljava nove načine da uništava palestinske živote u Gazi i gazi njihovo ljudsko dostojanstvo,” izjavila je Callamard.

„Države moraju prekinuti svoju inertnost i ispuniti svoje pravne obaveze. Moraju primijeniti sav neophodan pritisak kako bi Izrael odmah i bezuslovno ukinuo ovu strašnu blokadu i okončao genocid u Gazi,” dodala je Callamard.

Poziv na sankcije

Callamard je također naglasila da države moraju okončati svaki vid doprinosa nezakonitom ponašanju Izraela, jer u suprotnom rizikuju saučesništvo u zločinima protiv čovječnosti.

„To podrazumijeva hitno obustavljanje svake vojne podrške Izraelu, te zabranu trgovine i investicija koje doprinose izraelskom genocidu ili drugim ozbiljnim kršenjima međunarodnog prava,” izjavila je.

Callamard je pozvala na ciljane sankcije putem međunarodnih i regionalnih mehanizama, „protiv izraelskih zvaničnika koji su najviše umiješani u međunarodne zločine, te na saradnju s Međunarodnim krivičnim sudom, uključujući provođenje njegovih naloga za hapšenje.”

Izrael osuđuje Amnesty

Amnesty International je naveo da, prema podacima dobivenim od Ministarstva zdravstva Palestine, stopa smrtnosti djece mlađe od pet godina u Gazi u 2024. godini iznosila je 32,7 smrtnih slučajeva na 1.000 živorođenih, što predstavlja nagli porast u odnosu na stopu od 13,6 zabilježenu 2022. godine.

Također se navodi da je smrtnost majki više nego udvostručena, s procijenjenih 19 smrtnih slučajeva na 100.000 živorođenih u 2022. godini, na 43 smrtna slučaja na 100.000 u 2024. godini.

Izrael je oštro osudio Amnesty International nakon što je ova organizacija za ljudska prava optužila izraelske vlasti da koriste izgladnjivanje kao sredstvo ratovanja u Gazi.

Prema navodima, Ministarstvo vanjskih poslova Izraela optužilo je Amnesty da prenosi propagandu Hamasa, te je sarkastično predložilo da se organizacija preimenuje u “Amnesty Hamas.”

IslamBosna.ba