Stručnjaci: Izraelski napad na kafić u Gazi izveden teškom avio-bombom

IslamBosna.ba – Izraelska vojska upotrijebila je 500-funtsku (230 kg) bombu u zračnom napadu na prepunu plažnu kafanu u Gazi u ponedjeljak, otkriva The Guardian. Riječ je o snažnoj i neselektivnoj napravi čija eksplozija proizvodi razornu udarnu silu i raspršuje šrapnele na širokom području.
Stručnjaci za međunarodno pravo ocijenili su da upotreba takvog oružja u prisustvu brojnih nezaštićenih civila, uključujući djecu, žene i starije osobe, gotovo sigurno predstavlja nezakonit čin i potencijalni ratni zločin.
Fotografije fragmenata bombe s ruševina kafića el-Beka dostavljene Guardianu identifikovane su kao dijelovi američke MK-82 bombe, jedne od najčešće korištenih u savremenim zračnim kampanjama. Ogroman krater na mjestu eksplozije potvrđuje upotrebu teške bombe.
Prema izraelskoj okupacionoj vojsci (IDF), napad je “pod istragom”, a navode da su “poduzete mjere za smanjenje rizika za civile putem zračne osmatračnice”. No, prema medicinskim i drugim izvorima, u napadu je ubijeno između 24 i 36 Palestinaca, a desetine su ranjene. Među ubijenima su poznati režiser, umjetnik, 35-godišnja domaćica i četverogodišnje dijete, dok su među ranjenima i 14-godišnji dječak i 12-godišnja djevojčica.
Prema Ženevskim konvencijama, napadi koji uzrokuju “prekomjeran ili nesrazmjeran gubitak civilnog života u odnosu na očekivanu vojnu prednost” zabranjeni su. Stručnjaci navode da samo meta od presudnog značaja može eventualno opravdati tolike civilne žrtve, ako ikako.
Kafić el-Beka, osnovan prije gotovo 40 godina, bila je porodično vođen lokal poznat po okupljanju mladih i porodica. Kafić je imao dva sprata, otvorenu gornju terasu i donji nivo sa širokim prozorima okrenutim prema plaži i moru, a prilazi su bili jasno vidljivi iz zraka.
Gerry Simpson iz organizacije Human Rights Watch izjavio je: „Izraelska vojska nije precizirala koga je tačno ciljala, ali je navela da je koristila zračni nadzor kako bi smanjila civilne žrtve, što znači da je znala da je kafić u tom trenutku bio prepun gostiju.
Vojska je također morala biti svjesna da bi upotreba velike vođene bombe iz zraka ubila i osakatila mnoge civile koji su se tamo nalazili. Korištenje tako snažnog oružja u očigledno prepunom kafiću nosi rizik da je riječ o nezakonitom, nesrazmjernom ili neselektivnom napadu, koji bi trebao biti istražen kao ratni zločin.“.
Dr. Andrew Forde, vanredni profesor prava na Univerzitetu u Dublinu, s fokusom na međunarodno pravo i posebno na evropsko pravo ljudskih prava. izjavio je da je napad bio šokantan: „Kada vidite situaciju u kojoj se koriste teške eksplozivne naprave, posebno u prepunom civilnom prostoru, čak i uz najbolje ciljanje na svijetu… to će nužno proizvesti neselektivne posljedice koje nisu u skladu s Ženevskim konvencijama.“
Marc Schack, vanredni profesor međunarodnog prava na Univerzitetu u Kopenhagenu, izjavio je: „Gotovo je nemoguće vidjeti kako se upotreba takve vrste municije može opravdati. Ako govorimo o 20, 30, 40 ili više civilnih žrtava, to bi obično morala biti meta od izuzetnog značaja… Za koalicione snage u Afganistanu i Iraku, prihvatljiv broj civilnih žrtava za metu najvišeg prioriteta bio je manji od 30, i to samo u izuzetnim okolnostima.“
Trevor Ball, istraživač naoružanja i bivši tehničar za uklanjanje eksplozivnih sredstava u američkoj vojsci, identifikovao je repni dio JDAM sistema i termalnu bateriju, što, prema njegovim riječima, ukazuje da je najvjerovatnije bačena bomba tipa MPR500 ili MK-82.
Drugi stručnjak, s bogatim iskustvom u nedavnim sukobima, iznio je sličnu identifikaciju bombe. Treći stručnjak izjavio je da ne može dati pouzdanu procjenu na osnovu dostupnih fotografija.
Izrael, inače, raspolaže širokim spektrom municije i često koristi manje precizne projektile za ciljanje pojedinaca u Gazi, Libanu i tokom nedavne zračne ofanzive u Iranu.
Izraelske okupacione snage su ranije ove godine u opširnom saopštenju navele da čak i najsofisticiranije mjere za procjenu rizika po civile „rijetko kada budu savršene“, te da je izbor vrste municije „stručno pitanje koje zavisi od prirode cilja napada“.
U saopćenju se dalje navodi: „Dok su neki ciljevi pogodni za manje eksplozivne naprave, drugi mogu zahtijevati težu municiju kako bi se postigao uspjeh misije, na primjer, kada je potrebno uništiti objekte izgrađene od tvrdih materijala, velike građevine ili podzemne tunele.“
U utorak je glasnogovornik okupacione vlade izjavio da „IDF nikada, nikada ne cilja civile“.
Izjava da se „nikada, nikada ne gađaju civili“ stoji u suprotnosti s empirijskim činjenicama, hiljade civila u Gazi su ubijeni, uključujući djecu, novinare, medicinske radnike i ljude koji čekaju hranu.
Takve izjave obično služe kao pravno-politički štit, formulirane da zadovolje standarde međunarodnog prava u izjavama za javnost, dok praksa na terenu pokazuje drastično drugačiju stvarnost. U pravnoj terminologiji, riječ je o „diskurzivnoj distanci“, pokušaju da se činovi objasne terminima koji ih udaljuju od njihove stvarne prirode.
IslamBosna.ba