Okupacione snage počinile masakre u Gazi koristeći preostale rakete tokom napada na Iran

IslamBosna.ba – Tokom izraelskog rata protiv Irana, Pojas Gaze bio je izložen intenzivnom bombardovanju. Prema pisanju izraelskog lista Maariv, piloti koji su bili zaduženi za presretanje raketa i dronova iz Irana tokom 12-dnevnog sukoba, bacali su preostalu municiju na Gazu nakon izvršenih misija.
Ovo otkriće dodatno rasvjetljava praksu izraelske okupacione vojske u Gazi. Prema izvještaju, piloti su već prvog dana rata kontaktirali komandni centar u Gazi i ponudili da izbace višak municije na taj prostor. Ta praksa se nastavila tokom cijelog sukoba, a izraelska okupaciona vojska je tvrdila da je to učinjeno kako bi se „pomoglo trupama“ u Han Junisu i na sjeveru Gaze.
Kako navodi Maariv, prijedlog je prihvaćen sa entuzijazmom, te je ubrzo postao redovna praksa, uz naredbu komandanta ratnog zrakoplovstva, generala Tomera Bara, da se procedura proširi na sve eskadrile.
Ova praksa je, prema pisanju lista, omogućila intenziviranje bombardovanja Gaze bez dodatnog angažovanja letjelica ili ljudstva, čime je postignuta maksimalna „efikasnost“ u razaranju. Stotine bombi bacane su na temelju naređenja kopnenih snaga, iako su prvobitno bile namijenjene drugim frontovima.
Izraelska okupaciona vojska je potvrdila da je Gaza tokom tih 12 dana pretrpjela valove neviđenog bombardovanja, jer su avioni koji su završili zadatke nad Iranom prelijetali Gazu i izbacivali preostale projektile.
Palestinski sigurnosni analitičar Rami Ebu Zubejda izjavio je da ovaj čin „pokazuje da se Gaza pretvorila u odlagalište viška vatre, poligon za testiranje i zonu za izbacivanje nepotrošene municije“. Dodao je da „ovo bombardovanje više nema operativnu svrhu, već je izraz bezobzirnosti, kolektivne kazne i uživanja u demonstraciji sile“. Prema njegovim riječima, „izbacivanje viška municije razotkriva kaznenu prirodu izraelske ratne mašinerije, ovo nije samo rat protiv otpora, već protiv samog koncepta života u Gazi“
Maariv je prenio izjavu izvora iz ratnog zrakoplovstva da je ova inicijativa vojsci donijela ono što je opisano kao ‘multiplikator snage’ na različitim borbenim frontovima, jer se maksimalno iskoristila prisutnost letjelica u zraku bez trošenja dodatnih resursa.
U praktičnom smislu, ova odluka nije značila samo veću „operativnu efikasnost“, već i produženje i pojačanje razaranja nad civilnim ciljevima u Gazi, što brojne međunarodne organizacije već kvalifikuju kao ratni zločin.
IslamBosna.ba