Izraelske restrikcije koče distribuciju hljeba u Gazi

Gaza

IslamBosna.baUdruženje vlasnika pekara u Gazi kritikovalo je mehanizam distribucije hljeba koji je uspostavio Svjetski program za hranu (WFP), nazivajući ga nepravednim i nedovoljnim za potrebe stanovništva u Pojasu Gaze. Program UN-a je kao razlog naveo da još uvijek nije dobio dozvolu izraelskih vlasti za direktnu podjelu brašna i drugih prehrambenih artikala porodicama.

Predsjednik Udruženja, Abdeunaser el-Adžrami, izjavio je za agenciju Anadolija da trenutna strategija podrazumijeva ograničenu isporuku brašna, šećera, ulja, kvasca i goriva odabranim pekarama, koje zatim isporučuju hljeb WFP-u za dalju distribuciju korisnicima.

El-Adžrami je naglasio da ta količina nije dovoljna ni za minimalne potrebe građana, posebno u uvjetima gladi, opsade i kontinuiranog zatvaranja graničnih prijelaza od marta.

Udruženje je predložilo alternativni plan koji bi uključivao direktnu podjelu vreća brašna porodicama, kako bi se ublažio bijes stanovništva i osigurao minimalni stepen prehrambene sigurnosti, prije nego se ponovo pokrenu pekare. Međutim, ovaj prijedlog je odbijen, a WFP insistira na nastavku aktuelnog modela distribucije preko pekara.

El-Adžrami je također izrazio zabrinutost zbog sigurnosne situacije, navodeći da napetosti i izraelski napadi pogoršavaju haos, a oružane pljačke kamiona s brašnom dodatno ugrožavaju snabdijevanje i pogoršavaju humanitarnu krizu.

U četvrtak je Informativni ured vlade u Gazi optužio izraelsku vojsku da omogućava pljačke pomoći napadajući koordinate raspodjele i timove za pomoć. Istog dana, izraelski zračni udari u centralnoj Gazi usmrtili su šest osoba iz sigurnosnih timova koji su štitili humanitarnu pomoć.

S druge strane, Svjetski program za hranu ističe da nije u mogućnosti djelovati van zadatih okvira jer mu izraelske vlasti nisu izdale dozvolu za direktnu distribuciju pomoći porodicama. U saopćenju navode da sarađuju s ograničenim brojem pekara i partnera, a da su im glavni izazovi ograničenja kretanja, mali broj funkcionalnih pekara i nedostatne količine dozvoljenih zaliha.

Glasnogovornica WFP-a Abir Atifa izjavila je da sistem UN-a funkcioniše na osnovama humanitarnih principa, ali je upozorila da izraelski alternativni plan distribucije pomoći neće biti dovoljan, jer su predviđene količine izuzetno male.

U srijedu je, po prvi put u 81 dan, izraelska strana dozvolila ulazak 87 kamiona pomoći, što je znatno ispod potrebnog minimuma.

Dan kasnije, komesar UNRWA-e Philippe Lazzarini izjavio je da je pomoć koja ulazi u Gazu „tek igla u plastu sijena“ i da je situacija humanitarne katastrofe i dalje dramatična. Naglasio je da je minimalni dnevni broj potrebnih kamiona između 500 i 600, što treba biti pod upravom UN-a i UNRWA-e.

U međuvremenu, Tel Aviv i Washington promovišu distribuciju pomoći kroz preusmjeravanje stanovništva ka Rafahu, pretvarajući ga u glavni centar humanitarne distribucije, čime se u praksi prazni sjever Gaze od stanovništva.

Od 2. marta, Izrael sprovodi sistematsku politiku izgladnjivanja oko 2,4 miliona Palestinaca u Gazi, blokirajući ulaz pomoći i time uvodeći pojas u fazu potpune gladi, što je uzrokovalo brojne smrtne slučajeve.

Uz neupitnu podršku SAD-a, Izrael od 7. oktobra 2023. provodi kampanju genocidnog karaktera, tokom koje je više od 176.000 Palestinaca ubijeno ili ranjeno, većinom djece i žena, a više od 11.000 osoba se vodi kao nestalo. Stotine hiljada su raseljeni i ostavljeni bez osnovnih sredstava za život.

IslamBosna.ba