Palestinski privatni sektor odbija saradnju sa GHF

kvazi pomoc Gazi

IslamBosna.ba – U jeku sve dublje humanitarne katastrofe u Pojasu Gaze, američko-izraelska organizacija Gaza Humanitarian Foundation (GHF)) najavila je da će do kraja maja početi s distribucijom pomoći kroz centre pod zaštitom privatnih sigurnosnih firmi, potpuno zaobilazeći međunarodne humanitarne institucije poput UNRWA-e.

Prema dokumentu objavljenom ranije ovog mjeseca, organizacija planira otvoriti četiri centra za distribuciju pomoći, od kojih će svaki služiti oko 300.000 ljudi, a čitava operacija će biti odvojena od bilo kakvog nadzora UN-a ili priznatih agencija.

Ova inicijativa, koja se oslanja na prethodne odluke izraelskog kabineta, izazvala je široko negodovanje u Gazi, gdje se smatra pokušajem da se pomoć pretvori u alat političkog i sigurnosnog pritiska, te da se delegitimizira istorijska uloga UNRWA-e.

Palestinski sektor odbija saradnju: “Nismo sredstvo stranih agendi”

Ali el-Hajek, zamjenik predsjednika Udruženja palestinskih privrednika, poručio je da privatni sektor neće sarađivati s američkom firmom koja planira distribuciju pomoći:

“Ta kompanija nas ne predstavlja, niti poznaje naše potrebe. Njena uloga je jasna, zaobići UNRWA-u i potkopati nacionalni suverenitet.”

Slično je reagirao i Nahid Šehajber, predsjednik Udruženja privatnog transporta u Gazi, ističući da su njihove firme odbile učestvovati u operaciji:

“Ovo je pokušaj da se uspostavi podanički model humanitarne pomoći pod sigurnosnim nadzorom, koji vrijeđa naše dostojanstvo.”

Jedan od lokalnih prevoznika, Ahmed Halib el-Hel’u, rekao je da se povukao iz projekta nakon što je uočio političku pozadinu i ciljeve koji uključuju etničko čišćenje pod plaštom pomoći.

Oštro upozorenje iz Gaze i Ujedinjenih nacija

Visoko vijeće palestinskih plemena saopćilo je da se protivi uvođenju američke organizacije u sektor pomoći, smatrajući to grubim kršenjem suvereniteta i zamjenom legalnih međunarodnih mehanizama.

Ujedinjene nacije su, s druge strane, ponovile da raspolažu nepristrasnim i efikasnim sistemom distribucije, odbacujući pokušaje da se kroz “alternativne kanale” pomoć koristi za prisilno raseljavanje stanovništva.

Tom Fletcher, zamjenik generalnog sekretara UN-a za humanitarna pitanja, naglasio je da međunarodna zajednica ima kapacitete i moralnu obavezu da pomogne Gazi, upozorivši da Izrael koristi pomoć kao sredstvo prisile da Palestinci napuste svoje domove.

Ured za medije Vlade u Gazi ranije je upozorio da izraelski planovi podsjećaju na “nacističke geta”, uz pokušaj da se pomoć distribuira kroz logore pod prisilom, što je označeno kao nastavak genocida koji traje već 19 mjeseci.

Od 7. oktobra 2023, izraelska agresija je rezultirala s preko 173.000 mrtvih i ranjenih, uključujući više od 11.000 nestalih, dok je 2,2 miliona ljudi ostavljeno bez osnovnih sredstava za život, a infrastruktura Gaze gotovo potpuno uništena.

IslamBosna.ba