Povećan broj samoubistava okupacionih vojnika: Gaza ostavila duboke psihološke ožiljke

IslamBosna.ba – Porast samoubistava unutar izraelske vojske prerastao je iz izoliranih slučajeva u zastrašujući fenomen. Prema izvještaj izraelskog portala Shomrim, tokom 2024. godine čak 21 vojnik počinio je samoubistvo, a većina njih su bili rezervisti koji su učestvovali u ratu protiv Gaze. Riječ je o najvećem broju samoubistava u više od decenije, uprkos pokušajima izraelskog vojnog establišmenta da umanji razmjere ove tragedije.
Vojno rukovodstvo tvrdi da taj broj „nije visok“ s obzirom na „udvostručen broj regrutovanih vojnika“. Međutim, psihološki stručnjaci i bivši vojni zvaničnici upozoravaju na još opasniji talas koji slijedi, opisujući vojnike koji se vraćaju iz Gaze kao „tempirane bombe“, pogođene teškim psihičkim poremećajima i simptomima posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP).
Porodice preminulih vojnika otkrile su da su se njihovi sinovi vratili iz Gaze kao sjene tihi, izmučeni noćnim morama i iznenadnim vrištanjem, ponekad nestajali satima bez objašnjenja. Uprkos tim dramatičnim svjedočenjima, izraelska vojska i dalje ignoriše upozorenja, nudeći samo nejasne izjave o „standardima procjene“, bez konkretnih mjera za mentalnu rehabilitaciju i podršku.
S obzirom na to da se rat u Gazi intenzivira, a hiljade vojnika se pokušavaju vratiti u civilni život bez ikakve psihološke pomoći, posmatrači upozoravaju da će se kriza samoubistava unutar izraelske vojske vjerovatno dodatno pogoršati. To bi moglo imati ozbiljne posljedice za strukturu i borbenu spremnost vojske.
No, dok Izrael lamentira nad duhovnim slomom svojih vojnika, postavlja se pitanje: ko liječi preživjelu djecu Gaze, a o ubijenoj da ne govorimo?! Ko broji njihove noćne more, njihova nijema buđenja, njihove izgubljene roditelje, raznesene domove i nepovratno oduzeto djetinjstvo?
Više od 52.000 Palestinaca ubijeno je od oktobra 2023. godine, uključujući hiljade djece. Gaza je pretvorena u ruševinu, u prostor bez škole, bolnice, parka, u kojem je samo preživjeti svakodnevni izazov. Dok se izraelski vojnici vraćaju s ratišta slomljeni prizorima koje su počinili u Gazi ne postoji sistem koji bi uopće pokušao sanirati traume preživjelih.
Licemjerje je očigledno: država koja njeguje mit o “najmoralnijoj vojsci na svijetu” sada se suočava sa psihološkom propašću sopstvenog kadra, ali bez ikakvog priznanja moralne odgovornosti za užase koje su njeni vojnici ostavili iza sebe. U tišini sobe izraelskog rezerviste odigrava se individualna drama, ali u ruševinama Gaze, milioni civila žive kolektivnu traumu bez glasa i bez podrške.
S obzirom na sve veći broj vojnika koji se pokušavaju reintegrisati u civilni život bez ikakvog oblika psihološke pomoći, kriza će se vjerovatno dodatno produbiti. No dok izraelska vojska bilježi sve više unutrašnjih lomova, ostatak svijeta ne smije zaboraviti da u Gazi ne postoji mogućnost povratka normalnom životu jer normalnog više nema.
IslamBosna.ba