Glad u Gazi: Zbog nestanka adaptiranog mlijeka, bebe preživljavaju na škrobu i piskavici

IslamBosna.ba – „Obišao sam sve apoteke i bolnice i nisam našao ni jednu kutiju mlijeka za mog malog sina“,ovim riječima Musab el-Hatib (26) iz Gaze izražava očaj i nemoć, nakon što nije uspio pronaći mlijeko za svog sina Suhejba koji nema još ni šest mjeseci.
Za Quds Press kaže da je posljednju kutiju iskoristio prije dva dana, a bezuspješno je tražio zamjenu u apotekama u Deir el-Belahu, Zavajdi, Megaziju i Nusejratu.
Bolni recepti za preživljavanje
Musab i njegova supruga pokušavaju koristiti mješavine škroba, šećera i začina poput piskavice, ali su im ljekari rekli da te zamjene ne mogu nadomjestiti hranjive sastojke iz mlijeka, koje je ključno za razvoj imuniteta i jačanje kostiju. Pire od voća bi bila druga alternativa da uopće postoji na tržištu.
Neke majke u Gazi pripremaju zamjene za adaptirano mlijeko tako što otapaju škrob u prokuhanoj vodi, zatim dodaju šećer, i ostave da se ohladi dok ne dobije kremastu teksturu koja se daje bebi.
Druga zamjena sastoji se od kuhanja vode u koju se potom dodaje piskavica, a nakon što se smjesa malo ohladi, sipa se u bočice za hranjenje.
Međutim, majke u Gazi potvrdile su u odvojenim intervjuima za Quds Press da ove alternative ne zamjenjuju adaptirano mlijeko i ne pružaju hranjive tvari potrebne za pravilan razvoj djece, jer im nedostaju esencijalne komponente kao što su proteini, vitamini i minerali.
Umm Ahmed, majka devetomjesečne djevojčice Dalije, kaže da njena kćerka ima poteškoće s hodanjem zbog slabih kostiju i nedostatka kalcija.
Djeca u opasnosti
Pedijatar i neonatolog dr. Imad Ebu Šumer upozorava da 85% djece mlađe od šest mjeseci u Gazi pati od poremećaja u razvoju, najčešće zbog neuhranjenosti i iscrpljenosti majki.
Navodi da su ozbiljne posljedice već uočljive pad imuniteta, neurološki i kognitivni poremećaji, sve uslijed nestašice mlijeka, dodataka prehrani i vakcina.
Zvanična upozorenja: Hiljade djece na ivici smrti
Vlada u Gazi uputila je upozorenje zbog kontinuirane zabrane ulaska adaptiranog mlijeka i pomoći. Više od 3.500 djece mlađe od pet godina u Gazi suočava se s “neposrednom smrću od gladi”, a oko 290.000 drugih je “na rubu smrti” dok Izrael i dalje sprječava ulazak dječije formule, dodataka prehrani i svih oblika humanitarne pomoći, prema Vladinom uredu za medije u Gazi.
„U vrijeme kada 1,1 milion djece dnevno nema minimalne prehrambene potrebe za preživljavanje, ovaj zločin čini ‘izraelska’ okupacija koristeći glad kao oružje, usred sramotne međunarodne šutnje“, dodaje se.
Opsada i kršenje primirja
Već devetu sedmicu, izraelske vlasti zabranjuju ulazak pomoći, što je zatvorilo pekare, kuhinje i dobrotvorne organizacije. I međunarodne humanitarne organizacije saopćile su da su im zalihe hrane iscrpljene, uključujući i mlijeko za bebe.
Izrael je 18. marta 2025. nastavio agresiju i opsadu Gaze, iako je prethodni sporazum o prekidu vatre iz januara formalno bio na snazi. Sporazum je sistematski kršen.
Od 7. oktobra 2023., Izrael uz američku i evropsku podršku provodi genocid nad stanovnicima Gaze, usmrtivši i ranivši preko 170.000 ljudi, većinom djece i žena, uz više od 14.000 nestalih.
IslamBosna.ba