Abbas planira razoružanje palestinskih frakcija u Libanu pod saudijskim pritiskom

IslamBosna.ba – Predsjednik Palestinske samouprave Mahmud Abbas planira posjetu Libanu 19. maja kako bi najavio razoružanje palestinskih frakcija, uključujući i vlastiti pokret Fetah i to po potrebi silom, otkriva Middle East Eye.
Palestinski i libanski izvori potvrdili su da Abbas dolazi u zvaničnu posjetu Bejrutu gdje će se sastati s predsjednikom Libana Josephom Aounom i drugim visokim zvaničnicima.
Tokom posjete planirano je objavljivanje dogovora o demilitarizaciji ogranka Fetaha u Libanu, kao i drugih palestinskih frakcija koje djeluju u izbjegličkim kampovima širom zemlje. Prema izvorima, Abbas je već pristao na plan uklanjanja oružja iz kampova.
Također će javno pozvati sve palestinske frakcije koje se bore protiv Izraela da se razoružaju.
Ako odbiju, uslijedit će vojna operacija protiv svih koji ne poštuju naredbe o razoružanju, uz političko pokriće koje će Abbas pružiti u ime palestinskog rukovodstva.
Jedan palestinski izvor otkrio je da Abbas planira formirati sigurnosni odbor koji će nadgledati proces razoružanja i odrediti jasan vremenski okvir za predaju oružja. Frakcije koje se ne budu povinovale izgubit će svu organizacionu i političku podršku te će biti izložene prisilnom razoružanju.
Odluka o razoružanju, prema istim izvorima, uslijedila je nakon saudijskog zahtjeva koji je Abbasu prenio ministar vanjskih poslova Saudijske Arabije Fejsal bin Ferhan Alu Saud.
Dugogodišnje prisustvo otpora
Palestinske frakcije su prisutne u izbjegličkim kampovima u Libanu još od nakon 1948., kada je oko 750.000 Palestinaca protjerano iz svojih domova uslijed stvaranja Izraela i arapsko-izraelskih ratova.
Kroz decenije su Fetah, Hamas i Narodni front za oslobođenje Palestine (PFLP) uspostavili uporišta u kampovima radi nastavka otpora protiv izraelske okupacije.
Palestinci u Libanu i danas nemaju osnovna građanska prava, poput prava na rad u brojnim profesijama i vlasništva nad nekretninama. Neki se iz očaja pridružuju oružanim frakcijama tražeći zaštitu, izvor prihoda ili političku zastupljenost.
U kolektivnom sjećanju je i dalje je masakr u Sabri i Šatili iz 1982., kada su milicije koje je podržavao Izrael ubile između 800 i 3.500 civila, uglavnom žena, djece i staraca.
Odluka o razoružanju frakcija dio je šireg plana preuređenja političkog pejzaža Libana, naročito u svjetlu slabljenja Hezbolaha nakon izraelskih udara koji su 2024. godine eliminisali velik dio njegovog rukovodstva.
Posjeta Abbasa dolazi i nakon upozorenja libanskog Vrhovnog vijeća za odbranu Hamasu, 2. maja, da će se suočiti s “najtežim mjerama” ako iz Libana nastavi napade na Izrael.
General Muhammed el-Mustafa izjavio je u ime vijeća: “Hamas i druge frakcije neće biti dopuštene da ugroze nacionalnu stabilnost.”
Pozivi na razoružanje palestinskih frakcija u Libanu nisu novi sežu još u 1980-e, kada je libanski parlament poništio Kairski sporazum iz 1969. koji je PLO-u dao pravo na vojne operacije iz Libana.
Dok izraelski rat protiv Gaze traje, a Amnesty International ga je opisao kao “genocid uživo“, Abbas sve glasnije kritikuje otpor, nazivajući Hamas “pasjim sinovima” i optužujući ga da je Izraelu dao izgovor za nastavak agresije.
Prema palestinskom Ministarstvu zdravstva, od oktobra 2023. do danas ubijeno je najmanje 52.535 Palestinaca, a ranjeno njih 118.491, a samo u protekla 24 sata ubijeno je 40 osoba, a 125 ranjeno.
IslamBosna.ba