Izraelska vojna istraga: Vojnici pobjegli iz Zikima tokom napada 7. oktobra

Zikim

IslamBosna.ba – Izraelski dnevni list Haaretz objavio je u nedjelju rezultate vojne istrage o događajima na plaži Zikim, na sjevernoj granici Pojasa Gaze, u okviru operacije Potop el-Akse koju su borci palestinskog otpora pokrenuli 7. oktobra 2023. godine.

Prema zaključcima istrage, izraelski vojnici nisu ispunili svoje odbrambene zadatke i nisu uspjeli zaustaviti napredovanje boraca otpora, uprkos prisustvu vojnih snaga u neposrednoj blizini obale. Utvrđeno je da se vojnici nisu odlučno postavili kako bi spriječili kontakt između izraelskih civila i naoružanih napadača.

Izraelska vojska priznaje da tokom napada nije imala precizne informacije o broju napadača koji su se iskrcali na plažu Zikim, niti o stvarnom stanju snaga koje su se u tom trenutku nalazile na terenu. Iako je komanda brigade Gaze bila upoznata s probojem, vojnici nisu pružili podršku pripadnicima Golani brigade koji su bili stacionirani u toj oblasti.

Istraga također otkriva da uzbuna o infiltraciji nije stigla do svih vojnika jer se njihov komandant skrivao u jednom od skloništa. Dio vojnika Golani brigade se također povukao s položaja, dok su se neki čak dali u bijeg tokom samog napada.

Prema vojnim nalazima, bijeg vojnika Golani brigade s lica mjesta smatra se najvećim neuspjehom izraelskih snaga tokom napada na Zikim. Tjela nekoliko ubijenih vojnika i civila ostala su na plaži punih sedam dana nakon događaja.

Vojna istraga navodi i da su dva mjeseca prije napada izraelske snage izvele dvije velike vježbe sjeverne brigade i ratne mornarice baš na plaži Zikim, ali da to nije doprinijelo njihovoj spremnosti. Tokom napada, pripadnici palestinskog otpora ubili su 17 Izraelaca, uključujući vojnike i civile.

Utvrđeno je da su 38 boraca otpora stigli čamcima, njih ukupno sedam, te se trojica uspjela probiti sve do područja termoelektrane u Aškelonu.

Ova istraga jedna je od nekoliko koje su do sada objavljene i koje dokumentuju neuspjeh izraelskog bezbjednosnog aparata da odgovori na napad 7. oktobra. Krajem aprila, izraelska vojska objavila je i nalaze istrage o dešavanjima unutar vojne baze Zikim, u kojoj je potvrđena smrt petorice zapovjednika, jednog vojnika i jedne izraelske žene.

Prema izvještaju, vojnici Golani brigade koji su se nalazili u bazi doživjeli su težak psihološki slom, te su napustili svoje položaje i pobjegli ka obližnjoj plaži. Pomoć iz drugih jedinica nije stigla satima nakon upada otpora, dok komandant baze tokom napada uopće nije stigao na lice mjesta, već je izabrao da ostane u zaštićenom skloništu vlastitog doma sa porodicom.

Prema izvještaju, u trenutku kada su pripadnici Hamasa napredovali, na plaži su se još uvijek nalazili izraelski naseljenici, te je očekivanje vojnog zapovjedništva bilo da se vojnici Golani brigade suoče s napadačima.

Vojnici su, međutim, tvrdili da nisu pobjegli, već da se radilo o taktičkom povlačenju s ciljem zauzimanja višeg položaja radi bolje osmatračnice i efikasnijeg djelovanja.

Pukovnik Tal Koritzky iz izraelske vojske, navodi da su vojnici su, na osnovu opažanja i komunikacije s drugim jedinicama, bili svjesni da se snage Hamasa nalaze i sjeverno i južno od njihove pozicije, te su, prema njegovim riječima, mogli osjećati zabrinutost da će biti nadjačani brojnijim neprijateljem, prenosi Jerusalem Post.

Koritzky je otkrio i da je izraelska mornarica ispalila granatu prema borcima Hamasa na plaži, koja je pala u blizini vojnika Golani brigade, što je dodatno unijelo zabunu.

Dodao je da nije bilo nikakve komunikacije između vojnika Golani brigade i mornarice, uprkos tome što su štitili obalu, što je opisao kao ozbiljan propust, a ne puki tehnički previd. Vojnici su, prema njegovim riječima, mogli pomisliti da se nalaze pod vatrom Hamasa koji koristi teže naoružanje od njihovog.

On je, ipak, priznao da se njihovo povlačenje može protumačiti i kao rezultat straha, iako sami vojnici nisu naveli da su se bojali boraca Hamasa.

Na pitanje o sankcijama za pripadnike brigade, Koritzky je odgovorio da je jedan vojnik fizički ranjen i otpušten, drugi je doživio potpun psihički slom i također otpušten, dok su ostali nastavili službu i otpušteni su prije završetka istrage.

Jerusalem Post navodi da činjenica što je većina zaključaka objavljena tek sada, 18 mjeseci nakon događaja, predstavlja dodatni propust izraelske vojske.

Slični nalazi objavljeni su i sredinom marta o napadu na kibuc Nir Oz, gdje je otpor ubio i zarobio četvrtinu stanovnika. Tada je vojni analitičar Haaretza Amos Harel istakao da je istraga generala Erana Niva “osvijetlila potpuni kolaps lanca komandovanja i izostanak bilo kakvog efikasnog odgovora izraelske vojske”.

Ove istrage prate i teške optužbe unutar izraelskog političko-bezbjednosnog aparata, koje su kulminirale najavom ostavke šefa Shin Beta, Ronena Bara, za 15. juni. Odluka dolazi nakon sukoba s premijerom Benjaminom Netanyahuom koji je pokušao da ga smijeni, ali je izraelski Vrhovni sud privremeno obustavio njegovo razrješenje.

IslamBosna.ba