Policija je pucala na Ujgure koji su napadali civile i pljačkali radnje pošto su ignorisali hice upozorenja ispaljene u zrak, rekao je Bajkeli, kako je protumačila britanska novinska agencija Rojters, jednom od rijetkih priznanja vlasti za ubistva koja su počinili pripadnici snaga bezbjednosti, tokom nereda u Urumćiju, prijestolnici Sinđanga.
Od 12 Ujgura, tri su ubijena na licu mjesta, dok je devet preminulo na putu ili po dolasku u bolnicu, rekao je guverner Bajkeli koji je pripadnik ujgurske manjine.
Policija je pokazala “najveću (moguću) uzdržanost”, rekao je Bajkeli u intervjuu grupi novinara.
Pripadnici etničke grupe Ujguri, muslimanske vjeroispovijesti, počeli su proteste početkom jula.
Neposredan povod je bilo reagovanje vlasti u prošlomjesečnom sukobu te manjine i pripadnika etničke grupe Han u Šaonganu na jugu NR Kine, kada su ubijena dvojica Ujgura.
U nasilju je 197 ljudi ubijeno, a više od 1.600 ranjeno, većinom pripadnici predominantne kineske etničke grupe Han, koji su nekoliko dana kasnije počeli sa napadima u znak osvete.
Oko 1.000 ljudi, većinom Ujgura je uhapšeno, podsjetila je britanska agencija.
Izvor: Fena