BiH ima najviše siromašnih u regionu

0

BiH ima najviše siromašnih u regionu —Stranka demokratske akcije

Inicijativa za bolju i humaniju inkluziju i Fondacija za socijalno uključivanje u Bosni i Hercegovini danas su u Sarajevu, u okviru projekta “Uloga civilnog društva u jačanju socijalnog uključivanja”, organizovali okrugli sto.

Polazna osnova za diskusiju bio je Nacrt studije “Regionalna saradnja nevladinih organizacija u jačanju socijalnog uključivanja i smanjenju siromaštva” koju je pripremio IBHI, u saradanji s FSU u BiH.

Skupu je prisustvovao veći broj predstavnika civilnog društva i javnih institucija i predstavljena je analiza stanja u oblasti socijalne isključenosti i siromaštva, dok je fokus bio na jačanju regionalne saradnje NVO-a Albanije, BiH, Crne Gore, Makedonije i Srbije.

Ranka Ninković-Papić, direktorica FSU u BiH, podsjetila je da socijalna uključenost omogućava osobama u siromaštvu i drugim socijalnim potrebama da steknu prilku, neophodna sredstva i podršku za potpuno uključivanje u ekonomski, socijalni i politički život i da uživaju standard života i blagostanja koji su esencijalni u društvu u kome živimo. To istovremeno znači i uključivanje u proces donošenja odluka i razvoj politika koje podržavaju socijalno uključivanje.

Moderator okruglog stola, direktor IBHI-a Žarko Papić, upozorio je na problem konstantnog porasta siromaštva te podsjetio na koncept socijalnog uključivanja kao osnovu reformi u oblasti socijalnih politika i važnu ulogu i angažman NVO-a u tom procesu.

Uporedna analiza dimenzija siromaštva u regionu, kako je danas rečeno, pokazuje da je situacija u BiH najgora i da u BiH 18,5 posto stanovništva živi ispod opće linije siromaštva, dok je takvih osoba u Albaniji 12,4 posto, Crnoj Gori sedam, a u Srbiji 8,8 posto.

Posebno je naglašena potreba otvaranja kritičke diskusije o realnom stanju civilnog društva, a posebno NVO sektora. Također je naglašena i potreba reforme NVO sektora, njegove transparentnosti, partnerstva s javnim institucijama za jačanje socijalnog uključivanja , kao razvoja akciono orijentiranih sektorskih mreža.

Zbog opsega teme i složenosti problema koje obrađuje studija “Regionalna saradnja nevladinih organizacija u jačanju socijalnog uključivanja i smanjenju siromaštva”, kako je istaknuto, današnji komentari i sugestije učesnika bit će od velike koristi i značaja za njeno finaliziranje, a naročito u pogledu preporuka za politike.

FENA

Leave a Reply