U zakonu EU o bezbjednosti igračaka, sa kojim se saglasila i usvojila britanska vlada, navodi se da djeca mlađa od osam godina ne smiju da duvaju balone bez nadzora jer postoji opasnost da ih progutaju i da se zadave njima.
List navodi da, uprkos činjenici da su igračke, poput pištaljki i društvenih igara sa magnetima, bili omiljena zabava za više generacije djece sada su zabranjeni jer sadrže male dijelove ili hemikalkije koje predstavljaju rizik.
Pištaljka, poput one koja se prilikom duvanja razvija i izgleda kao dugi obojeni jezik, sada je, prema evropskim regulatorima, previše rizična za djecu mlađu od 14 godina.
Direktiva EU primoraće proizvođače i prodavce da uz igračke, koje su sada proglašene previše rizičnima, postave i upozorenja.
Profesor sociologije sa Univerziteta u Kentu Frenk Faredi upozorio je da su zabrane “nebezbjednih igračaka” dio trenda da se kontroliše dječiji život na račun toga da im se dozvoli da kroz igru istražuju, uče i da se zabavljaju.
“Igračke i aktivnosti, kao što je duvanje balona, dio su vrste dječije igre koja im pomažu da postanu nezavisni i grade samopouzdanje. Ovim zabranama umanjuje se iskustvo zabave i učenja jer se igra pretvara u opasnu zonu sa pravilima koja djeci guše život i avanturu”, rekao je profesor Faredi.
Pored pravila o balonima i pištaljkama, novi zakon EU uvodi i ograničenja za bučnije igračke, poput zvečki ili muzičkih instrumenata.
Sve plišane mede namjenjene djeci mlađoj od tri godine moraju da se peru jer su regulatori EU izrazili zabrinutost da bi prljave plišane igračke mogle da šire oboljenja i zarazu.
Mišljenja i komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.
(nezavisnecom)