Ne vidimo nove politike američke administracije. Nisu još jasno definisali područja promjene, rekao je Motaki u intervjuu za beogradsku Politiku, dodajući da diferencijacija u odnosu na staru politiku mora da bude razjašnjena.
Podsjećajući na tri decenije otvorenog neprijateljstva Irana i SAD, na rat sa Irakom koji je, kako je naveo, uz pomoć SAD nametnut Iranu, na pokušaje unutrašnje destabilizacije i zavođenje sankcija, Motaki kaže da Obamina administracija mora da razjasni svoju poziciju u odnosu na takvu prošlost.
Danas, kada su svi ti pokušaji doživeli neuspjeh, pričaju da će se oni promijeniti. Smatramo da je to pozitivan pristup, naravno kao prvi korak. Nastavak stare politike i starih pristupa ne vodi SAD nigdje, rekao je Motaki.
On je istakao da će Iran pomoći eventualnim novim politikama američke administracije prema regionu, ali da neće sarađivati na putu starih politika.
Motaki je rekao da Iran prati promjene pogleda, politike i strategije američke administracije, dodajući da je to važnije i od pitanja pregovaranja.
Ukoliko uočimo promjene u strategiji, naš odgovor biće pozitivan, rekao je Motaki.
On je naveo da Iran nije podnio nikakve zahtjeve SAD da se povuku ne samo iz Iraka i Afganistava, već i sa svih tačaka po svijetu.
Zvanično nismo podnijeli nikakve zahtjeve. Ukoliko u Washingtonu prihvate da je bilo pogrešnih politika i da su ljudi širom svijeta zbog toga propatili, svakako da ih izvinjenje ne bi učinilo inferiornim, rekao je Motaki.
Trodecenijski sukob koji umnogome obilježava stanje u regionu Bliskog Istoka, ali i svijeta, Motaki objašnjava sukobom dvije logike, dvije racionalnosti i dvije kulture.
On je dodao da na jednoj strani imate logiku koja govori o pravdi, stabilnosti i pravima naroda, a na drugoj logiku koja podrazumijeva unilateralizam, upotrebu sile i hegemonije.
Komentarišući spekulacije da bi SAD odustale od raketnog štita ukoliko Rusija ubijedi Iran da odustane od nuklearnog programa, Motaki je podsjetio da su i američki i ruski predsjednik to demantovali i izrazio nadu da će i Rusija i SAD naći odgovarajuće puteve i metode da riješe svoja pitanja.
Motaki je istakao da su u Teheranu svjesni da je Obama pod raznim pritiscima, prije svega Izraela, i da žele da vide kakvi će biti rezultati tih pritisaka.
Na osnovu toga ćemo donositi odluke, zaključio je iranski šef diplomatije.
Izvor: Srna