“Saudijski kralj Abdullah bin Abdelaziz je odredio 60 miliona dolara pomoći kako bi se pomoglo ljudima u Somalijii kroz hranu i lijekove”, rekao je saudijski ministar kulture i informacija Abdul Aziz Khoja u saopćenju nakon sedmičnog sastanka vlade, navodi službena novinska agencija SPA.
Khoja je rekao da će 50 od 60 miliona dolara biti iskorišteno za isporuku hitno potrebne hrane žrtvama suše u Somaliji.
Preostalih 10 miliona dolara bit će iskorišteno za liječenje teško pothranjene djece u sušom pogođenom području, dodao je on.
Slijedeći Saudiju, i Kuvajt je donirao 1,5 miliona dolara kao pomoć Somalijcima.
Ta zaljevska država je poslala tim Kuvajtskog crvenog polumjeseca s 20 tona pomoći za stradale od suše u Mogadišu.
Humanitarna organizacija iz Katara, Katar Charity, također nudi obroke za 8.000 raseljenih Somalijaca u jednom danu.
Agencija također obezbjeđuje prehrambene proizvode za 2.000 raseljenih osoba i mobilne zdravstvene usluge za 15.000 drugih, naveo je UN-ov Ured za koordinaciju humanitarnih aktivnosti.
Tim Organizacije islamske konferencije (OIC) također distribuira pomoć i hranu raseljenim Somalijcima u glavnom gradu Mogadishu.
Islamic Relief, sa sjedištem u V. Britaniji, je poslala timove u Somaliju, Etiopiju i Keniju koje pružaju hitnu primarnu zdravstvenu zaštitu interno raseljenim osobama (IDP) u te tri države, kao i somalijskim izbjeglicama.
Ujedinjeni narodi su proglasili glad u dvije regije Južne Somalije i apeliraju na države svijeta da pruže pomoć za više od 10 miliona ljudi koji su pogođeni glađu u toj regiji.
(minberba)