Naš list nedavno je objavio da su po presudi koju je dobila firma “Bajer” blokirani računi JU “Dom zdravlja” te da će ova ustanova morati platiti milionsku odštetu. Istu tu informaciju, u proširenoj formi, štampao je direktor JU “Dom zdravlja” Slobodan Trninić u letku za 2.000 radnika.
Trninić je radnicima ponudio svoju verziju priče i, kako kaže, pravu pozadinu slučaja “Bajer”. Za kriminal proziva i optužuje nekoliko poznatih ljudi u Sarajevu. Iste optužbe ponovio je i u razgovoru za “Dnevni avaz”.
Vrijednost aparata
Kaže da je, po dolasku na direktorsku poziciju 2002. godine, zatekao kopiju ugovora s “Bajerom” bez pratećih carinskih dokumenata i protokola.
– U ugovoru se govorilo o nabavci biohemijskih reagensa i kupovini aparata. Potpisan je na 60 mjeseci u vrijednosti od 3,3 miliona KM. Drugi ugovor bio je za održavanje aparata fiksno na 15.000 KM, uz sve popravke koje su naknadno fakturisane. Treći ugovor s “Bajerom” bio je za dodatnu kupovinu istih reagensa u vrijednosti od milion KM na tri godine. Ukupna vrijednost sva tri ugovora je 4,5 miliona KM. Prije mog dolaska potpisan je i četvrti ugovor o kupovini rendgen-filmova razvijača s “Intermedicalom” na 2,9 miliona KM – tvrdi Trninić.
Naglašava da njegov prethodnik dr. Mahir Tokić nije želio potpisati primopredajni zapisnik, pa je Trninić od carine zatražio dokumentaciju.
– U toj dokumentaciji bio je ugovor prema kojem su aparati bili vrijedni 1.660.000 KM, a na carini na originalnom računu “Bajera” vrijednost im je bila 200.000 KM! To je nekoliko puta više – tvrdi Trninić.
Kaže da je ostao frapiran kada je u domovima zdravlja zatekao 12 velikih frižidera koji su bili puni reagensa. Ta zaliha je bila dovoljna za cijelu 2002. godinu, tako da nije bilo jasno zašto su kupljeni reagensi od “Bajera”. Trninić tvrdi da je saznao da aranžman s “Bajerom” nije odobrio Upravni odbor, već je bez tendera ugovor potpisan direktno između Tokića, direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Mahmuta Đape i “Bajera”.
Kako bi utvrdio stvarnu vrijednost reagensa, Trninić je raspisao natječaj na kojem je izabrana firma “Abot”. Ona je ponudila tri puta jeftinije reagense od “Bajera”.
– Zato sam uputio zahtjev Uredu za reviziju FBiH da izvrši analizu poslovanja domova zdravlja od 1998. do 2001. godine. Oni su ukazali na nejasnoće i štetnost ugovora s “Bajerom”. Sporan im je bio i ugovor o kupovini stana za Tokića. Potom sam svu dokumentaciju proslijedio tadašnjem Upravnom odboru s Mustafom Cuplovom na čelu, te Skupštini KS, ministru zdravstva Zlatku Čardakliji, MUP-u KS – istakao je Trninić.
Nakon policijske istrage podnesena je krivična prijava protiv Mahira Tokića, Mahmuta Đape i Senada Hasečića, direktora “Intermedicala”.
– Otvorena je istraga koju je kantonalni tužilac Branko Šljivar nakon tri godine obustavio zbog nedostatka dokaza. Žalili smo se federalnom tužiocu koji je naložio novu istragu. To je i učinjeno, ali od tada sve stoji u ladici. Sud je, u početku, prihvatio da se i parnični postupak riješi nakon cijelog slučaja. Međutim, pod čudnim okolnostima postupak je razdvojen, a nama je izrečena izvršna presuda na osnovu koje moramo platiti 1,2 miliona KM “Bajeru” – iznosi Trninić.
Druga firma
Trninić kaže da je od trenutka kada je presječena “jedna hobotnica” postao meta napada, prijetnji i pritisaka sa “zavrnutom pipom” od ZZO za domove zdravlja.
– Konfrontirao sam se s Đapom, drugim najjačim čovjekom u Sarajevu. Otad traje taj sukob. Đapo je bio garant ugovora s “Bajerom” koji je bio štetan. Iz današnje perspektive, mislim da smo dobro uradili što smo to presjekli jer bismo za pet godina “Bajeru” platili oko sedam miliona KM, a za devet godina nismo potrošili ni četiri miliona KM za reagense iako nam je broj usluga porastao – tvrdi Trninić.
Kako je Mahir Tokić kupio stan
Trninić tvrdi da je aranžman s “Bajerom” usko vezan s kupovinom stana Mahiru Tokiću.
– U to vrijeme Đapo je bio i direktor ZZO KS i član UO “Dom zdravlja”. Transakcija za stan išla je tako da su doznačene tri posebne tranše za materijalne troškove u visini od 304.000 KM od ZZO. Tokić je s Nijazom Hastorom, kao prodavcem, sklopio ugovor o kupovini stana u ulici Čekaluša od 110 kvadrata u vrijednosti od 304.000 KM za potrebe “Dom zdravlja”.
Nakon toga Tokićeva svastika, šefica našeg računovodstva, izvršila je transakciju po njegovom nalogu i skinula novac s tekućeg računa “Dom zdravlja”. Potom slijedi ugovor o kupoprodaji stana između Tokića i “Dom zdravlja” koji je potpisao Đapo kao član UO – priča Trninić.
Neka nam daju pozajmicu
– Ovo nije nikakva nova stvar. Ona je bila poznata tadašnjim nosiocima vlasti i relevantnim organima. Ministru zdravstva KS Zlatku Vukoviću nedavno smo ponudili varijantu otplate štete. ZZO ima dovoljno novca da nam da pozajmicu onako kako je prošle godine KCUS-u dao pet pozajmica. Mi ćemo pozajmice vratiti – kaže Trninić.
Musić je sve znao
– Tadašnji predsjednik UO Zavoda zdravstvenog osiguranja KS bio je sadašnji premijer Fikret Musić. On je 2002. godine prisustvovao sastanku na kojem sam od Đape tražio da se slučaj s “Bajerom” razjasni. Musić je bio upoznat s tim kao i cijela tadašnja struktura SDP-a. Moje golgote koje se sada dešavaju nisu slučajne. Moj odlazak traži SDP. Možda nisam baš zgodan svjedok u ovom trenutku.
Oni, međutim, ne znaju koliko ja znam. Nisam se nadao ovakvom odnosu SDP-a. Ovo je prava egzekucija. No, ne osjećam se ugroženim niti imam razloga da se perem. Radit ću kao oftalmolog do penzije. Ko god dođe ovdje bit će prozvan kriminalcem – kaže Trninić, dodajući da su se i on i cijela njegova porodica isključili iz SDP-a.
Uloga direktora ZZO
Moć direktora ZZO, tvrdi Trninić, sastoji se u tome da od njega zavise premijer i ministri.
– On je, ustvari, i premijer i ministar. Kada neko raspolaže sa 350 miliona KM, onda ga svako treba za hiljadu stvari. Ekonomska računica je iznad politike – kaže Trninić.
Bitka se bije oko kolača KCUS-a
– “Dom zdravlja” ima dva miliona za tenderske procedure za opremu i potrošne materijale, dok KCUS-ov jedan tender iznosi 110, a drugi 120 miliona KM. Sada je najveća investicija u gradu izgradnja KCUS-a. Oko tog kolača se bitka bije.
Ured za zakonodavstvo FBiH, međutim, mišljenja je da se sredstva iz tekućeg zdravstvenog osiguranja ne mogu koristiti za izgradnju zdravstvenih objekata, već samo za pacijente. Taj novac moraju osigurati budžeti. Neko će morati dirnuti u to osinje gnijezdo – istakao je Trninić.
Spis kod tužioca Hasanspahića
Dragan Slijepčević, portparol Kantonalnog tužilaštva Sarajevo, potvrdio je za “Dnevni avaz” da je istraga protiv Đape, Tokića i Hasečića pokrenuta 6. januara 2003., a obustavljena 14. aprila 2005. godine.
– Postojala je pritužba u tom predmetu pa je on vraćen na ponovno postupanje Tužilaštvu. Trenutno je za taj slučaj zadužen tužilac Ćazim Hasanspahić. On je na odmoru, tako da nisam mogao bez odobrenja izvršiti uvid u spis. U svakom slučaju, predmet je u radu – kazao je Slijepčević, dodavši da se Đapo, Tokić i Hasečić sumnjiče za zloupotrebu položaja.
(dnevniavazba)