Egipat-Zabrana prikazivanja libijskih kanala

0

moamar_gadafiIslamBosna.ba-Danas je egipatski sud donio odluku o zabrani emitovanja 14 libijskih kanala zbog objavljivanja netačnih vijesti o protivnicima diktatora Muamera Gadafija.

Ovakva odluka je uslijedila nakon tužbe libijskih građana i egipatskih advokata koji navode da su stanice u vlasništvu Gadafija i da šire “lažne informacije o revoluciji u Libiji protiv njegove vladavine”.

Lokalnom emiteru Nilesat naređeno je da prekine s emitiranjem 14 libijskih kanala. Nilsat je dominantna komercijalna satelitska mreža na Bliskom istoku i sjeveru Afrike, i pokriva tržište od 40 miliona domaćinstava.

Glavni libijski televizijski kanali u većem dijelu svog programa izvještavaju o skupovima podrške Gadafiju i emitiju njegove govore u kojima kritikuje zapad, kao i libijsku narodnu muziku.

Pobunjenici su najčešće prikazani ako opasni i naoružani banditi ili pristalice El Kaide.

Vijeće ministara vanjskih poslova Arapske lige zatražilo je u maju prošle godine od Arabsat-a da prestanu emitiranje kanala koji su u državnom vlasništvu Libije u skladu s rezolucijom Vijeća sigurnosti 1973 o Libiji.

Leave a Reply