Kazao je ovo Charles Ingrao, profesor historije na uglednom američkom Univerzitetu Purdue u Indijani.
Upitan kako gleda na zvaničnu posjetu predsjednika Srbije Borisa Tadića Bosni i Hercegovini, Ingrao je kazao da je siguran da će Tadić tokom posjete Bosni i Hercegovini i susreta sa tamošnjim liderima izreći poruke koje će umiriti i njih i međunarodnu zajednicu i uvjeriti ih da Srbija ne podstiče Dodikovu retoriku.
“Vjerujem da u tom smislu postoji saglasnost između predsjednika Srbije i međunarodne zajednice da će prilikom razgovora u Sarajevu reći ono što će njegove sagovornike uvjeriti da će Srbija sa njima sarađivati i da će nastaviti da podržava Bosnu i Hercegovinu kao jednu i jedinstvenu državu.
Nakon što je Wikileaks otkrio neke depeše iz američkih ambasada u Beogradu i Sarajevu poslate prije nešto više od dvije godine gdje se u jednoj od njih kaže da Tadić predstavlja ogroman napredak u odnosu na Koštunicu, ali da, institucionalno, pokušava da igra na dva razboja – da podržava Dejton i teritorijalni integritet BiH dok istovremeno bar indirektno obezbjeđuje kredibilitet Dodikovoj opasnoj retorici, Ingrao smatra da je to apsolutno tačno i da nije samo izraz američkog pogleda na situaciju nego da tako stvari zaista stoje.
“Činjenica je da je Zapad uvijek shvatao da su Tadić, kao i Đinđić prije njega, morali uvijek da budu oprezni u pogledu svoje retorike prema Republici Srpskoj zbog domaćeg političkog javnog mnijenja. Dakle, on pokušava da igra tu igru u dva pravca, to političari, po definiciji, i rade. Na jednoj strani on čini ono što je korisno za Srbiju na međunarodnoj sceni, kako bi ubrzao njen put ka Evropskoj uniji, ali na drugoj strani, mora da vodi računa o tome da ne otuđi većinu srpskih birača uoči predstojećih izbora. Prema onome što ja znam o gledištima američke administracije, na Tadića se gleda kao na kredibilnog partnera u odnosima sa Evropom i regionom. Oni uvažavaju njegov senzibilitet u prihvatanju stavova međunarodne zajednice o tome u kom pravcu Srbija treba da ide, ali i razumiju njegove bojazni da ako previše naglo preokrene stvari može izbubiti izbore”, konstatovao je Ingrao.
(24sata.info)