Sjednica Savjeta bezbjednosti o Kosovu

0

Savjet bezbjednosti UN održaće prvu sjednicu posvećenu Kosovu od kada je MSP ocijenio da deklaracija o nezavisnosti Kosova nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.

Na sjednici će šef UNMIK-a Lamberto Zanijer podnijeti kvartalni izvještaj o situaciji na Kosovu.

Stavove srpske strane iznijeće šef diplomatije Vuk Jeremić, dok će Kosovo predstavljati ministar spoljnih poslova Skender Hiseni. On se u Njujorku sastao sa generalnim sekretarom UN Ban Ki Munom i od njega zatražio “zamjenu” Rezolucije 1244.

Svoj stav je obrazložio promjenom u okolnostima posle proglašenja nezavisnosti Kosova i mišljenja Međunarodnog suda pravde.

Uoči sjednice Savjeta bezbjednosti, kojoj predsjedava Rusija, zamjenik premijera Ivica Dačić izjavio je da Srbija mora nastaviti da štiti nacionalni i državni interes bez obzira na to kakav će, na jesen biti, ishod glasanja o njenoj rezoluciji o Kosovu u Generalnoj skupštini UN.

Politički analitičar Obrad Kesić ocjenjuje za B92 da će Srbija u Njujorku nastupiti sa svojim prepoznatljivim tvrdim stavom o nelegalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova.

Kesić međutim navodi da posljednji nastupi pojedinih političara u javnosti ukazuju na mogućnost da je Srbija spremna i na neke ustupke.

"Srbija traži da se formalno podrži pozicija koju je izgradila u posljednjih par godina, tj. da se poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Srbije i da traži podršku za ideju da nezavisnost ne može da se proglasi unilateralno bez nekih pokrića u međunarodnom pravu. Prema onome što se govori posljednjih dana postoji raspoloženje u Beogradu da se naprave konkretni ustupci što se tiče sadašnje situacije, tako da bi jednostavno Srbija popustila u smislu tvrdog stava retorički, i ono što je praktično što se tiče pregovora sa Albancima“, kaže Kesić.

Sa druge strane, kosovski analitičar Azem Vlasi sjednicu Savjeta bezbjednosti UN vidi kao priliku da Srbija urazumi svoje stavove o Kosovu.

"Da ne zaoštrava više i prkosi članicama EU, zatim članicama Savjeta bezbjednosti, SAD, Britancima, Francuzima, i valjda neki pokušaj da se usaglasi neki stav koji će rezultirati da se Srbija privoli da prihvati mišljenje MSP-a kao činjenicu koja se više ne može izbjeći niti zaobići“, smatra Vlasi.

Ministarstvo spoljnjih poslova Rusije je saopštilo, uoči zasjedanja, da Međunarodni sud pravde mišljenjem o Kosovu nije šire razmatrao prava kosovskih Albanaca na samoopredjeljenje i otcjepljenje od Srbije.

Istovremeno, dodaje se i da se Sud nije izjasnio o tome da li je Kosovo država, ali i da li je legalno da druge države priznaju njegovu nezavisnost.

B92

Leave a Reply