Noam Chomsky uporedio izraelski režim sa staljinistčkim
– Teško mi je da se sjetim sličnog slučaja, u kome je ulazak nekoj osobi zabranjen zato što ne predaje u Tel Avivu. Možda samo u staljinističkom režimu, rekao je profesor Chomsky u telefonskom razgovoru iz Amana za izraelski list ” Haaretz”.
Chomsky (81) je pokušao da uđe u jevrejsku državu iz Jordana u namjeri da održi predavanja na Univerzitetu Bir Zeit kraj Ramale na Zapadnoj obali, posjeti Hebron i sastane se sa palestinskim premijerom Salamom Fajadom.
Palestinski poslanik Mustafa Barguti, koji je trebalo da bude domaćin profesoru, izjavio je Reutersu da je odluka Izraela “fašistička akcija koja se graniči sa potiskivanjem slobode izražavanja”.
Portparolka Ministarstva unutrašnjih poslova Izraela Sabina Hadad izjavila je da još uvek pokušavaju da razjasne stvari s vojskom, nagovjestivši mogućnost da se Čomskom ipak dozvoli ulazak.
Chomsky, profesor sa Instituta za tehnologiju Masačusets, proveo je pedesetih godina prošlog vijeka nekoliko mjeseci u jednom kibucu i razmatrao da li da duže ostane u toj zemlji, podsjećaju izraelski mediji.
On je sada planirao da na Zapadnoj obali ostane četiri dana i održi dva predavanja.
Međutim, na granicnom prelazu Mostu Alenbi zadržan je oko tri sata, koliko je trajalo ispitivanje, dok mu na kraju ulazak nije zabranjen. S profesorom je bila njegova kćerka Aviva i nekoliko starih prijatelja. Chomsky je rekao da su prema njemu bili učtivi.
On je detaljno opisao da je oficir koji ga je ispitivao izgledao kao da mu je neprijatno zbog povjerenog zadatka.
– Pitao me je zašto predajem samo na Bir Zeitu, a ne na izraelskom univerzitetu. Rekao sam da sam u Izraelu držao puno predavanja, objasnio je Chomsky, dodavši da je oficir čitao pitanja i tekst koji mu je bio unaprijed napisan, gdje je između ostalog navedeno: “Izraelu se ne sviđa ono što vi govorite”.
– Nađite vladu u svijetu kojoj se sviđa, odgovorio je profesor.
Upitan je i da li mu je bio zabranjen ulazak u druge zemlje, on je odgovorio da mu se to desilo u Čehoslovačkoj nakon sovjetske invazije 1968.
Chomsky je nameravao da sada održi predavanja na temu “Amerika i svet” i “Amerika kod kuće”.
Na pitanje na granici da li će govoriti u Izraelu, objasnio je da će, pošto govori o politici SAD, komentarisati i Izrael i izraelsku politiku.
Tada ga je oficir pitao da li je razgovorao sa liderom libanskog Hezbolaha Hasanom Nasralahom, što je Chomsky potvrdio, precizirajući da je bio u Libanu pre rata između izraelske vojske i gerilaca Hezbolaha 2006. i da je razgovorao s mnogim političarima.
Na pitanje zašto nema izraelski pasoš, odgovorio je da je američki građanin.
Chomsky je inače prethodno posetio Izrael i Zapadnu obalu 1997. kada je održao predavanja na obje strane.
On je za ” Haaretz” takođe rekao da podržava stvaranje palestinske države, ali ne ono rješenje koje predlaže Izrael – “djeliće zemlje koji će se zvati držva”.
Ponašanje Izraela danas njega podsjeća, kako je istakao, na Južnu Afriku šezdesetih godina prošlog vijeka, mada je rekao da slučaj nije sasvim isti kao aperthejd, već u nekom pogledu nije tako loš, a u drugom je čak i gori.
Chomsky je i ranije često govorio protiv izraelske okupacije palestinskih teritorija.
Tanjug