Otkrivena tajna Halevejeva strategija: Netanyahu odbio plan za okončanje rata u Gazi

herzi Halevi

IslamBosna.ba – Hebrejski mediji otkrili su da je bivši načelnik Generalštaba okupacione vojske, Herzi Halevi, zajedno s grupom visokih oficira, predložio plan kojim bi se okončao rat u Gazi i oslobodili svi zarobljenici, uz uvjet da Hamas ostane u upravi Pojasa Gaze.

Prema izvještaju Kanala 11, Halevi i vojni vrh radili su mjesecima na prijedlogu sveobuhvatne nagodbe koja je trebala uključiti oslobađanje svih zarobljenih Izraelaca i zaustavljanje rata, čak i po cijenu da Hamas ostane na vlasti u Gazi.

Međutim, Benjamin Netanyahu je prijedlog odlučno odbacio, nazivajući ga “kapitulacijom” i “porazom”.

Kako navodi Kanal 11, plan je pripreman u mjesecima prije kopnene operacije u Refahu, ali nikada nije prihvaćen zbog Netanyahuovog protivljenja.

Ovo otkriće dodatno potvrđuje duboki raskol između izraelskog političkog i vojnog vrha, gdje vojska procjenjuje da beskonačni rat ne donosi rješenje, dok Netanyahu insistira na njegovom produženju.

IslamBosna.ba