Trump: Hoće li Izrael preuzeti Gazu? “To će biti njihova odluka”

IslamBosna.ba – Američki predsjednik Donald Trump odbio je direktno odgovoriti da li podržava ili se protivi mogućem vojnom preuzimanju Gaze od strane Izraela, navodeći da je fokus njegove administracije trenutno na dostavi hrane stanovnicima Gaze, koji već gotovo dvije godine žive pod intenzivnim izraelskim napadima.
“Znam da smo tamo sada kako bismo pokušali nahraniti ljude. Što se tiče ostatka toga, stvarno ne mogu reći. To će uglavnom biti na Izraelu,” rekao je Trump novinarima u utorak.
Prema izvještajima, Izrael je već prebacio milione dolara kontroverznoj organizaciji Gaza Humanitarian Foundation, iako ta sredstva još nisu službeno potvrđena. Okupacioni premijer i ratni zločinac Benjamin Netanyahu izbjegava otvoreno priznati finansiranje zbog straha od negativnih reakcija unutar svoje političke baze.
Netanyahu istog dana je održao sastanke sa najvišim sigurnosnim zvaničnicima, a lokalni mediji navode da izraelski lider naginje potpunom vojnom preuzimanju Gaze.
Ranije ove godine, Trump je sam predlagao američko preuzimanje kontrole nad Gazom, što su oštro osudile brojne strane – uključujući arapske države, Ujedinjene nacije, palestinske vlasti i eksperte za ljudska prava.
Trump je prije osam dana najavio formiranje novih centara za distribuciju hrane u Gazi, a Bijela kuća već danima najavljuje “novi plan pomoći za Gazu”, koji još uvijek nije zvanično predstavljen.
Predsjednik SAD-a također je izjavio da će “arapske države pomoći s novcem, a možda i s distribucijom humanitarne pomoći”, ne iznoseći više detalja o tome koje zemlje konkretno i na koji način.
IslamBosna.ba