Vojni analitičar: Izrael provodi na terenu projekt “Novog Bliskog istoka”

Damask

IslamBosna.ba – Strateški analitičar i akademik dr. Ahmed eš-Šerifi upozorio je da je Sirija trenutno pred ozbiljnom prijetnjom podjele i federalizacije, a da se ono što se dešava u provinciji Suvejda uklapa u širu geopolitičku agendu prekrajanja granica u regiji.

U analizi trenutne situacije za Al Jazeeru, eš-Šerifi je istakao da su izraelski napadi na Damask dio “terenske provedbe projekta Novog Bliskog istoka”, pri čemu Tel Aviv koristi izgovor zaštite Druza u Suvejdi, a u stvarnosti sprovodi vojno slabljenje sirijskih institucija i šalje poruke i Ankari, koja, prema njegovim riječima, teži obnovi moći sirijske vojske.

Izraelske snage su izvele žestoke zračne napade na zgradu Ministarstva odbrane, Generalštab i okolinu predsjedničke palate u Damasku, dok su istovremeno najavile pregrupisavanje trupa ka okupiranom Golanu, uz opravdanje “zaštite Druza”.

Napetosti su dodatno eskalirale na sirijsko-izraelskoj granici, gdje je, prema izraelskoj vojsci, nekoliko izraelskih državljana prešlo granicu kod Medždal Šemsa. Izrael tvrdi da radi na njihovom “bezbjednom povratku”.

Strategija “podizanja manjih država”

Eš-Šerifi je upozorio da je ono što se danas sprovodi u Siriji direktna primjena teorije Davida Ben Guriona, koja se temelji na “zatezanju periferije”, odnosno aktiviranju potlačenih manjina kako bi se stvorile male etničke jedinice ili kantoni, koje bi funkcionisale kao kvazi-države. U takvom rasparčanom Bliskom istoku, Izrael bi ostao najjači regionalni akter.

On podsjeća da je još od Prvog zaljevskog rata pripreman teren za eksploziju Bliskog istoka kroz etničke i sektaške linije podjele, strategiju koja se danas aktivno koristi protiv Sirije.

“Izraelski sigurnosni planovi vide Kunejtru, Dera’u i Suvejdu kao ključne strateške dubine za osiguranje unutrašnjeg fronta Izraela”, naglašava eš-Šerifi, dok se sigurnosna zona prema izraelskim procjenama proteže sve do predgrađa iračkog grada Faludže.

Regionalna slabost i izolovani glasovi

Govoreći o regionalnom odgovoru, eš-Šerifi ističe nedostatak jedinstva i raspad vrijednosnog sistema u državama regije, što je, prema njemu, omogućilo Izraelu da agresivno sprovodi svoje interese.

Posebno je izdvojio trojku ključnih aktera, Tursku, Katar i Iran, navodeći da je Katar pokazao najviše svijesti u pokušajima smirivanja tenzija, naročito u vezi sa Gazom, ali da izolovani glasovi ne donose promjenu.

Zaključio je da bi dublje razumijevanje trenutnog geopolitičkog konteksta moglo pomoći da se umjesto vojnog odgovora, razvije politička strategija protiv destabilizacije regije.

IslamBosna.ba