UN osudila američke sankcije Francesci Albanese: “Opasan presedan protiv nezavisnih stručnjaka”

IslamBosna.ba – Ujedinjene nacije su oštro osudile odluku Sjedinjenih Američkih Država da uvedu sankcije specijalnoj izvjestiteljici UN-a za ljudska prava na okupiranoj palestinskoj teritoriji, Francesci Albanese, upozorivši da taj čin predstavlja “opasan presedan” protiv nezavisnih eksperata UN-a.
Glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric istakao je na pres-konferenciji da je Albanese, poput svih specijalnih izvjestilaca, nezavisna stručnjakinja za ljudska prava koju imenuje Vijeće za ljudska prava UN-a, te da ne odgovara generalnom sekretaru Antoniju Guterresu, niti je on ima pravo nadzirati.
“Specijalni izvjestitelji ne izvještavaju generalnog sekretara, niti je on njihov nadređeni”, naglasio je Dujarric, dodavši da je neprihvatljivo koristiti jednostrane sankcije protiv UN-ovih stručnjaka.
Iako priznaje da države članice imaju pravo izražavati neslaganje s izvještajima UN-ovih eksperata, Dujarric je pozvao članice da poštuju arhitekturu ljudskih prava UN-a i upozorio protiv “à la carte” pristupa Povelji UN-a, tj. selektivnog poštivanja njenih principa.
Sankcije nakon izvještaja o korporativnoj saučesnosti
Američke sankcije dolaze nakon što je Albanese prošle sedmice objavila izvještaj pod nazivom „Od ekonomije okupacije do ekonomije genocida“, u kojem detaljno opisuje kompanije koje, prema njenim nalazima, omogućavaju i profitiraju od izraelske okupacije i genocida nad Palestincima.
U izvještaju se navode imena Microsofta, Amazona, Alphabet-a (Google), Palantira, ali i brojnih firmi iz sektora odbrane, nadzora, građevine i finansija. Među oko 1.000 firmi nalaze se i Lockheed Martin, IBM, Maersk, pa čak i neke platforme za putovanja. Ove kompanije se optužuju da svojim proizvodima i uslugama direktno doprinose izraelskom uništavanju palestinskog naroda.
Albanese je u izvještaju pozvala na završetak komercijalnog saučesništva u zločinima, navodeći da “kompanije moraju prestati biti saučesnici u kršenju ljudskih prava i međunarodnih zločina ili će za to biti pozvane na odgovornost”.
“Zemljotresni trenutak” u međunarodnom pravu
Novinar i autor Remzi Barud u svojoj analizi opisuje izvještaj Francesce Albanese kao “zemljotresni trenutak” jer se ne zaustavlja na diplomatskim formulacijama, već pruža konkretan pravni i moralni okvir za pozivanje kompanija na odgovornost.
Barud podsjeća i da je ovaj izvještaj logički nastavak baze podataka UN-a iz 2020., u kojoj je identificirano 112 kompanija uključenih u ilegalna izraelska naselja, poput Airbnb-a, Booking.com-a, Motorola Solutionsa i Expedije. Reakcije SAD-a i Izraela tada su već pokazale koliko ovakva dokumentacija može imati utjecaj.
Današnja eskalacija, posebno genocid u Gazi od 7. oktobra 2023., kako navodi Barud, pokazuje kolaps međunarodnih mehanizama zaštite, te potrebu da se odgovornost sada traži i od privatnog sektora koji omogućava i olakšava ratne zločine.
IslamBosna.ba