UN izvjestiteljica: Tehnološke korporacije profitiraju od izraelske „ekonomije genocida“

Francesca Albanesse

IslamBosna.ba – Francesca Albanese, specijalna izvjestiteljica UN-a za okupirane palestinske teritorije, pozvala je multinacionalne korporacije da prekinu saradnju s Izraelom i zatražila krivičnu odgovornost za rukovodioce kompanija koje, kako navodi, zarađuju na ilegalnoj okupaciji, aparthejdu i genocidu nad Palestincima.

U oštrinom izvještaju od 24 stranice, koji će u četvrtak biti predstavljen Vijeću za ljudska prava UN-a, Albanese navodi više od 60 kompanija, među kojima su Google, Amazon, Microsoft, Lockheed Martin, Caterpillar i Elbit Systems, za koje tvrdi da su saučesnici u transformaciji izraelske okupacije u „ekonomiju genocida“, prenosi Middle East Eye (MEE).

“Osvjetljavajući političku ekonomiju okupacije koja je prerasla u genocid, izvještaj otkriva kako je vječna okupacija postala idealno testno polje za proizvođače oružja i velike tehnološke kompanije… dok investitori te privatne i javne institucije slobodno ostvaruju profite”, piše Albanese.

“Previše utjecajnih korporativnih subjekata ostaje neraskidivo finansijski vezano za izraelski aparthejd i militarizam.”

“Jedinstveno testno područje”

Izvještaj se takođe fokusira na historijsku i aktuelnu ulogu tehnoloških kompanija za koje se navodi da su profitirale od “jedinstvenog testnog područja” okupiranih teritorija, ističući kako je represija nad Palestincima “postajala sve više automatizirana”.

U oktobru 2023. godine, kada je izraelski interni vojni cloud sistem bio preopterećen, Microsoft Azure i konzorcij “Project Nimbus”, koji vode Google i Amazon, “uskočili su s ključnom cloud i AI infrastrukturom”, navodi se u izvještaju.

Posebna pažnja posvećena je i AI sistemima koje je razvila izraelska vojska za obradu i generisanje meta tokom rata u Gazi, uz naglasak na saradnju između Palantir Technology Inc i Izraela koja datira još prije oktobra 2023.

“Postoje osnovani razlozi za vjerovanje da je Palantir obezbijedio tehnologiju automatskog prediktivnog nadzora, ključnu odbrambenu infrastrukturu za brzo i masovno razvijanje i primjenu vojnog softvera, kao i svoju platformu za vještačku inteligenciju, koja omogućava integraciju podataka s bojišta u realnom vremenu radi automatizovanog donošenja odluka,” navodi se u izvještaju.

Navodi se da je 48 imenovanih kompanija ‘uredno obaviješteno o činjenicama’ koje su navele Francescu Albanese da iznese svoje optužbe, a njih 15 je direktno odgovorilo njenom uredu. Njihovi odgovori nisu objavljeni.

No, prema izvještaju, te kompanije predstavljaju ‘samo vrh ledenog brijega’, uz napomenu da je ured Albanese razvio bazu podataka sa ukupno 1.000 subjekata, na osnovu prijava pristiglih tokom javnog poziva za dostavljanje informacija u okviru istrage.

Izvještaj također navodi da je od početka izraelskog napada na Gazu Telavivska berza porasla za 179 posto, čime je dodano 157,9 milijardi dolara tržišne vrijednosti.”

Izraelska misija u Ženevi izjavila je za Reuters da je izvještaj ‘pravno neutemeljen, klevetnički i flagrantna zloupotreba njenog položaja’.

Francesca Albanese poziva države članice UN-a da uvedu sankcije i potpuni embargo na oružje prema Izraelu, te da suspenduju sve trgovinske sporazume i investicione odnose s pojedincima i entitetima koji ugrožavaju Palestince.

Također navodi da bi Međunarodni krivični sud i nacionalna pravosuđa trebali pokrenuti istrage i krivične postupke protiv rukovodilaca i kompanija zbog ‘njihove uloge u izvršenju međunarodnih zločina i pranju prihoda ostvarenih tim zločinima’.

IslamBosna.ba