Šta su opcije Sirije nakon izraelskih napada i sukoba u Suvejdi?

Damask

IslamBosna.ba – Stručnjaci za sirijska pitanja saglasni su da su mogućnosti nove sirijske vlade u odgovoru na posljednju izraelsku eskalaciju izrazito ograničene, naročito kada se radi o vojnom odgovoru ili sredstvima odvraćanja. Ova ocjena dolazi u trenutku kada se Sirija još oporavlja od pada režima bivšeg predsjednika Bešara el-Assada i formira novu vlast u složenim i osjetljivim okolnostima.

Opcije koje su analitičari iznijeli u izjavama za Al Jazeeru kreću se od jačanja unutrašnje kohezije i važnosti rješavanja društvenih pukotina kao osnovnog koraka ka suzbijanju spoljnog uplitanja, preko aktiviranja spoljnopolitičke diplomatije u okviru regionalnih i međunarodnih kretanja i oslanjanja na saveznike u vršenju pritiska na Izrael, pa do fokusiranja na unutrašnji front, izbjegavanja otvorenih sukoba, te izgradnje države i njenih kapaciteta kako bi bila u stanju da se suoči s prijetnjama iz spoljašnjosti i unutrašnjim rascjepima.

Sukobi između naoružanih pripadnika Druza i beduinskih plemena, koji su izbili proteklih dana u južnoj provinciji Suvejda, rezultirali su desetinama mrtvih i ranjenih. Nakon toga, Izrael je objavio da “neće napustiti drušku manjinu u Siriji” te je izveo niz zračnih udara na mete u Suvejdi, Dera’i i Damasku, uključujući zgradu Generalštaba, Ministarstvo odbrane i okolinu predsjedničke palate.

Uprkos izraelskoj eskalaciji, i nakon objave o postizanju sporazuma o primirju u Suvejdi, sirijski predsjednik Ahmed eš-Šer’a izjavio je, u govoru održanom u ranim jutarnjim satima danas, u četvrtak, da ‘izraelski entitet nastoji od pada bivšeg režima pretvoriti našu zemlju u područje sukoba i rasparčati naš narod’, naglašavajući da ‘nema mjesta za ostvarenje tuđih ambicija na našoj zemlji te da ćemo vratiti ugled Siriji, stavljajući nacionalne interese na prvo mjesto’.

Izjave direktora Centra Idraak za studije i savjetovanja, Basela Hafara, nude raznoliku viziju prirode opcija koje stoje na raspolaganju sirijskom rukovodstvu u suočavanju s izraelskom eskalacijom. On naglašava da je rješavanje unutrašnjih podjela i društvenih pukotina najvažniji korak ka zaštiti zemlje od spoljnog uplitanja, te da su ujedinjenje nacionalnog fronta i postizanje stabilnosti najučinkovitiji način za suočavanje s trenutnim i budućim izazovima.

Detalji izjave Basela Hafara za Al Jazeeru mogu se sažeti u sljedećim tačkama:

  • Opcije suočavanja sirijske vlasti s izraelskom eskalacijom su višestruke, a ne postoje sporazumi ili ograničenja koji ih obavezuju da se drže jednog pristupa.
  • Prirodno je da vlast preferira opcije koje su manje rizične i koje ne štete Siriji ni interesima njenog naroda.
  • Izraelska intervencija u Siriji temelji se na društvenim podjelama i pukotinama među komponentama sirijskog društva nasljeđu prethodnog režima.
  • Održavanje tih pukotina omogućava ‘neprijateljima’ da se upliću u sirijska pitanja, čineći ih plodnim tlom za protivnike zemlje.
  • Najbolje rješenje za suočavanje s izraelskim eskalacijama jeste saniranje društvenih podjela i smirivanje sukoba, što vodi ka ujedinjenju Sirije, njenog naroda i teritorije, te uspostavi državne uprave u sigurnosnom, administrativnom i političkom smislu.
  • Željena državna kontrola ne uključuje samo sigurnost, već i efikasnu upravu, stabilnost i društveno zadovoljstvo među svim slojevima stanovništva.
  • Što se vlast više okreće ka društvenom jedinstvu i rješavanju konflikata u njihovoj srži, to se smanjuju šanse za strano uplitanje i narušavanje Sirije.
  • Sirijski predsjednik je u svom posljednjem govoru istaknuo da je opcija otvorene konfrontacije s Izraelom razmatrana, ali se odlučilo za sporazum vezan za Suvejdu umjesto unutrašnje vojne eskalacije.

U svojim izjavama za Al Jazeeru, istraživač iz Centra Jusoor, Vael Alvan, ističe izuzetnu važnost oslanjanja na vanjsku diplomatiju kao ključnu opciju i prioritet za sirijsku vladu u suočavanju s izraelskom eskalacijom.

On ukazuje na potrebu aktiviranja regionalnih i međunarodnih posredovanja te ponovnog sagledavanja dostupnih diplomatskih instrumenata, umjesto upuštanja u direktnu vojnu konfrontaciju, posebno s obzirom na osjetljivost regionalnog i globalnog konteksta.

Najvažnije iz izjave Vaela Alvana:

  • Sirijska vlada nema širok spektar opcija u suočavanju s Izraelom osim oslanjanja na vanjsku diplomatiju koja je prijateljski nastrojena prema Siriji.
  • Treba aktivirati posredničke uloge zemalja poput Azerbejdžana, Turske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara i Saudijske Arabije zbog njihovog utjecaja i težine u regionalnom kontekstu.
  • Vlada Sirije mora dubinski razmotriti regionalne i međunarodne interese i stavove, te izbjeći provociranje spoljnjih aktera u ovoj osjetljivoj situaciji.
  • Iako je bila primorana na vojnu intervenciju, sirijska vlada nije bila spremna za nju, pa je danas korisnije ići ka direktnim pregovorima s Izraelom kako bi se spriječila daljnja eskalacija.
  • Uprkos važnosti američke uloge u svakom procesu pomirenja, ne treba se oslanjati isključivo na nju; nužno je revidirati diplomatske saveznike i otvoriti se širokoj diplomatskoj kampanji koja počinje od zaljevskih prijestolnica, Turske i drugih.
  • Potrebno je ponovno sagledati politički pejzaž i dostupne mehanizme utjecaja kako bi se očuvala stabilnost Sirije i smanjili izraelski rizici.

Izjave vojnog analitičara Ammara Farhuda za Al Jazeeru bacaju svjetlo na ograničene mogućnosti koje sirijska vlada ima u suočavanju s izraelskom eskalacijom.

Istovremeno, on naglašava da unutrašnje jedinstvo i društvena kohezija predstavljaju najvažniji strateški izbor za jačanje domaće fronte, suprotstavljanje pokušajima infiltracije i fragmentacije, te poboljšanje sposobnosti države da manevriše i odgovara na regionalne i međunarodne izazove.

Njegova izjava može se sažeti na sljedeći način:

  • Opcije sirijske vlade su ograničene s obzirom na trenutne okolnosti, ali je važno graditi saveze s regionalnim i globalnim akterima kako bi se pojačao pritisak na Izrael radi zaustavljanja njegovih napada.
  • Raditi na mobilizaciji javnog mnijenja koje će ukazivati na opasnosti kontinuirane izraelske intervencije i njen negativan uticaj na stabilnost Sirije, uz upozorenje na mogućnost haosa koji bi ekstremne grupe, protivnici bilo kakvog rješenja, mogle iskoristiti.
  • Vlada bi mogla ponovo otvoriti Nacionalnu konferenciju za dijalog i uključiti nezadovoljne komponente kroz nove formate koji bi ih integrisali u upravljačku strukturu, čime bi se Izraelu i drugim stranama oduzele izgovori za intervenciju.
  • Unutrašnje ujedinjenje bazirano na identitetu države, a ne na uskim lokalnim ili sektaškim identitetima, predstavlja strateški bedem protiv pokušaja unutrašnjeg razbijanja i infiltracije.
  • Jačanje nacionalne kohezije proširuje prostor za regionalne i međunarodne pregovore o strateškim pitanjima i doprinosi izgradnji vojne institucije koja odražava sve društvene komponente Sirije.
  • Partnerstvo i jedinstvo svih društvenih slojeva pod okriljem države omogućava korištenje raznovrsnih međunarodnih i regionalnih odnosa svake komponente u suočavanju s agresijama i vođenju diplomatskih taktika.

Izjave vojnog stručnjaka Fejza el-Esmara za Al Jazeeru oslikavaju težak položaj u kojem se nalazi sirijska država, suočena s ograničenim vojnim i odvraćajućim opcijama zbog iscrpljenosti kapaciteta i izraelske nadmoći.

El-Esmar smatra da je odluka sirijskog rukovodstva da se ne uvuče u otvoreni sukob s Izraelom, već da se fokusira na jačanje unutrašnjeg fronta i izgradnju države, ispravan potez u ovoj fazi, kako bi se zaštitilo stanovništvo i izbjegla daljnja destrukcija i haos.

Najvažnije iz analize vojnog stručnjaka Fejza el-Esmara:

  • Opcije sirijske države i predsjednika eš-Šer’e vrlo su ograničene, posebno u vojnom i odvraćajućem smislu, zbog velikog iscrpljenja vojnih kapaciteta i izraelske kvalitativne i kvantitativne nadmoći.
  • Više od 85% strateških vojnih kapaciteta naslijeđenih od prethodnog režima uništeno je izraelskim napadima, što je Siriju dovelo u veoma slab položaj prema Izraelu.
  • Svaka opcija vojne konfrontacije s Izraelom bila bi pogubna, donijela bi dodatno razaranje i patnju sirijskom narodu.
  • Predsjednik je u svojoj procjeni uzeo u obzir ove činjenice te u govoru predstavio dvije opcije: direktnu konfrontaciju s Izraelom ili fokusiranje na obnovu unutrašnje fronte i izgradnju države.
  • Sirijsko rukovodstvo odlučilo se staviti interes naroda i stabilnost iznad eskalacije koja bi vodila haosu i razaranju.
  • Sinoć su sirijska vojska i snage unutrašnje sigurnosti povučene iz svih područja u koja su ušli proteklih dana u Suvejdi, nakon dogovora između vlade i druških vjerskih vođa. Rano jutros, u četvrtak, predsjednik je najavio da će lokalne frakcije i druški vjerski predstavnici biti zaduženi za očuvanje sigurnosti u Suvejdi, nakon objave prekida vatre.

IslamBosna.ba