Široka kampanja hapšenja u Jordanu: Meta – aktivisti i donatori za Gazu

IslamBosna.ba – U posljednjim mjesecima, jordanska javna scena svjedočila je stotinama hapšenja i sigurnosnih ispitivanja aktivista i sindikalista, od kojih je većina privedena zbog učešća u aktivnostima podrške Pojasu Gaze, dok su drugi pritvoreni zbog svojih političkih uvjerenja, posebno nakon što je stupila na snagu zabrana djelovanja organizacije Muslimanska braća.
Posebni izvori portala Arabi21, koji su zatražili da ostanu anonimni, otkrili su da su vlasti u posljednjim mjesecima pozvale na ispitivanje stotine aktivista, zabranile brojne skupove podrške Gazi, te su neke od aktivista nezakonito otpustili s posla ili premjestili prosvjetne radnike-aktiviste na udaljene lokacije, daleko od njihovih mjesta stanovanja.
Aktivisti i njihovi advokati navode da se mnoga od ovih hapšenja provode administrativno, bez optužnice i bez suđenja, oslanjajući se na Zakon o sprječavanju zločina iz 1954. godine, koji daje ovlasti guvernerima da bez suda narede pritvaranje osoba pod sumnjom da „mogu ugroziti sigurnost i javni red“.
Uhapšeni navode da su tokom ispitivanja bili suočeni s pitanjima o donacijama za Gazu, a neki su izgubili posao ili su prebačeni na udaljene lokacije zbog političkog djelovanja ili aktivizma. Također, izražena je zabrinutost zbog optužbi koje vlasti iznose protiv Muslimanske braće, uključujući tvrdnju da su ilegalno prikupili oko 30 miliona jordanskih dinara (42 miliona dolara) kroz mrežu udruženja i kompanija, od kojih su neka već predata sudu zbog „neovlaštenog prikupljanja donacija“.
S druge strane, zastupnik iz Stranke Islamske akcione fronte, Janal Freihat, reagirao je na zvanični izvještaj i prateće medijsko izvještavanje putem objave na društvenim mrežama, u kojoj je doveo u pitanje nacionalne prioritete u jeku teške ekonomske krize, te ukazao na, kako je naveo, „medijsko napuhavanje“ pitanja Muslimanske braće.
On je napisao: „Preko 45 milijardi dinara duga, više od 2 milijarde budžetskog deficita godišnje, 470.000 zahtjeva za posao u državnoj službi, 50% mladih bez posla… a sad treba da povjerujem da su Muslimanska braća kriva za sve to?!“
Međunarodne organizacije za ljudska prava također su izrazile zabrinutost. Human Rights Watch navodi da jordanske sigurnosne službe često ponovo hapse aktiviste koji su oslobođeni pred sudom, a zatim ih prisiljavaju da potpišu obećanja da se neće više baviti aktivizmom. Amnesty International ističe da guverneri zloupotrebljavaju ovlasti, držeći građane u pritvoru bez konkretnih optužbi.
Izvještaji dokumentuju i slučajeve poput Abdurrahmana Duvejrija, koji je uhapšen prema Zakonu o elektronskom kriminalu, kao i Abdurrahmana Ebu Šerha, koji je već više od tri mjeseca u pritvoru bez suđenja, te je nedavno stupio u štrajk glađu. Njegova porodica drži vlast odgovornom za njegovo zdravlje.
Ova kampanja izazvala je ozbiljnu zabrinutost u vezi s kršenjem slobode govora, političkog djelovanja i prava na humanitarno djelovanje, posebno u kontekstu sveopće solidarnosti sa stanovnicima Pojasa Gaze.
IslamBosna.ba