SAD uvjerava posrednike da neće dozvoliti Izraelu da obnovi rat u Gazi nakon 60-dnevnog primirja

IslamBosna.ba – Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa obavijestila je posrednike u pregovorima da ne namjerava dozvoliti Izraelu da nastavi rat u Gazi po isteku planiranog 60-dnevnog prekida vatre, čak i ako to ne bude izričito navedeno u sporazumu, potvrdili su arapski diplomata i drugi izvor upoznat s pregovorima za Times of Israel.
Iako su pregovori između Izraela i Hamasa i dalje bez konačnog dogovora, optimizam raste, predsjednik Trump izjavio je u Bijeloj kući da su „veoma blizu dogovoru o Gazi“, dok je okupacioni premijer i ratni zločinac Benjamin Netanyahu za američku televiziju rekao da postoji „dobra šansa“ za postizanje sporazuma. Ministar vanjskih poslova Gideon Sa’ar istakao je da je prekid vatre „dostižan“.
Glavni kamen spoticanja ostaje okupaciono insistiranje da rat može biti nastavljen nakon 60 dana, dok Hamas zahtijeva da prekid vatre bude most ka trajnom miru.
Trumpov specijalni izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff prenio je usmenu garanciju posrednicima da će Trump lično garantovati produžetak primirja dok se ne postigne trajni dogovor. Međutim, Bijela kuća se protivi da se to unese u tekst sporazuma, navodno kako bi se izbjegao kolaps okupacione koalicione vlade, čiji ekstremno desni partneri prijete povlačenjem ukoliko se obaveza o okončanju rata formalizuje.
Netanyahu uporno ponavlja da želi „završiti posao“ protiv Hamasa, uključujući nastavak rata ukoliko Hamas ne pristane na razoružanje i progonstvo svojih lidera, zahtjevi koje pokret kategorički odbija. Uz to, Netanyahu uslovljava kraj rata implementacijom Trumpovog kontroverznog plana koji predviđa preuzimanje Gaze i masovnu migraciju Palestinaca, plan koji je međunarodno osuđen i opisan kao etničko čišćenje.
U okviru predloženog dogovora, tokom 60 dana trajanja primirja bilo bi oslobođeno 10 živih zarobljenika i vraćeni ostaci 18 ubijenih, u zamjenu za još nedefinisani broj palestinskih zatvorenika.
Pregovori u Dohi suočavaju se s ozbiljnim nesuglasicama oko stepena okupaccionog povlačenja iz Gaze i mehanizama za dostavu pomoći. Izrael želi zadržati vojnu kontrolu nad koridorom Muradž, koji dijeli Refah od Han Junisa, te planira formirati „humanitarni grad“ u kojem bi bila koncentrisana čitava populacija Gaze. Hamas traži šire okupaciono povlačenje, kakvo je bilo tokom ranijeg primirja.
Uz pritisak SAD, Izrael je dostavio ažurirane mape djelimičnog povlačenja, što je prema arapskim diplomatama približilo strane potencijalnom dogovoru.
U vezi s dostavom pomoći, predloženo je da isporuku obavljaju isključivo UN i međunarodne organizacije koje nisu povezane s Izraelom ni Hamasom, čime bi bila eliminisana kontroverzna američko-izraelska Gaza Humanitarian Foundation, čije su lokacije često stavljale civile pod vatru dok su pokušavali doći do hrane.
Iako su Trump i Witkoff izrazili uvjerenje da bi dogovor mogao biti postignut ove sedmice, posrednici iz Egipta i Katara nisu jednako optimistični. Netanyahu i Trump su se dva puta sastali u Washingtonu, ali nema planiranih dodatnih susreta, što dodatno usložnjava sliku.
IslamBosna.ba