Psihički poremećaji… Posljedice agresije pogađaju sve u Gazi

IslamBosna.ba – Više od dvadeset mjeseci neprekidnog okupacionog genocidnog rata protiv Pojasa Gaze nije ostavilo posljedice samo po tijela i domove, već i po umove. Prema brojnim izvještajima, gotovo čitava populacija Gaze pati od različitih oblika psihičkih poremećaja, a zdravstveni sistem, koji je gotovo potpuno urušen, nije u stanju da odgovori na ogromne potrebe.
Prema podacima zdravstvenih institucija u Gazi, među najrasprostranjenijim stanjima su depresija, napadi panike, posttraumatski stresni poremećaj, opsesivno-kompulzivne misli, ali i ozbiljna stanja poput psihotičnih epizoda i šizofrenije, koja zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju.
Svjedočanstva bola
Ala Sa‘d (18) preživjela je masakr u kojem je izgubila cijelu porodicu. “Vidim ih svaki dan. Majku, oca, brata… kao film koji se stalno vrti”, kaže. “Ne mogu jesti, ne mogu spavati, život je za mene stao.”
Umm Ahmed, žena u kasnim četrdesetim, izgubila je dvojicu sinova: “Još ne mogu vjerovati. Da mogu birati, radije bih ja umrla nego oni.”
Velid Sulejman, otac, govori: “Kad je moj sin ubijen, sve je izgubilo smisao. Poželio sam samo da zaspim i ne probudim se.”
Četrnaestogodišnja Neda Selim, teško opečena u okupacionom napadu, odbija da govori, smatrajući se “ružnom i nedostojnom ljubavi”, uvjerena da se više nikad neće moći udati.
Ibrahim Ahmed (22) izgubio je obje noge u granatiranju. “Bio sam radnik, igrao sam nogomet. Sada sam teret. Život je stao u trenutku eksplozije.”
Epidemija psihičkih poremećaja
Profesor psihologije Abdullah el-Hatib sa Univerziteta el-Aksa upozorava: “U Gazi više ne razlikujemo granicu između psihičkog i mentalnog poremećaja. Prijelaz je postao trenutan.”
Studija provedena nad 5.000 djece otkriva da više od 55% njih pati od posttraumatskog stresa, dok opsesivno-kompulzivne misli i ideje o nepravdi i gubitku smisla života pogađaju između 10 i 12% djece. Nedostatak osnovne higijene i privatnosti u centrima za raseljene dodatno pogoršava stanje.
Direktor službe psihijatrije Ministarstva zdravstva u Gazi, Abdullah Džemal, kaže da je jedina psihijatrijska bolnica uništena tokom prvog mjeseca agresije, zajedno sa osam centara za primarnu psihološku pomoć. Ostalo je manje od 30% potrebnih lijekova, a psihološke usluge pokrivaju manje od 10% potreba koje su postojale prije agresije.
“Ljudi su prepušteni sami sebi, bez stručne pomoći. Pate od napada panike, nesanice, razdražljivosti, krivice. Neke reakcije su šutnja, druge bijes, treće potpuni mentalni slom.”
Zbog totalne blokade koju Izrael provodi od marta, nedostatka hrane, lijekova i osnovnih uslova za život, psihičko zdravlje u Gazi postalo je masovno kolektivno oštećenje, posebno među djecom i ženama.
Iako broj ubijenih i ranjenih raste svakodnevno, sve je više stručnjaka koji upozoravaju: nevidljive rane možda će trajati duže i biti dublje od fizičkih.
IslamBosna.ba