“Privatni rat u Gazi”: Kako su bivši špijuni, Trumpovi donatori i investitori pretvorili pomoć Gazi u unosan biznis

Gaza glad

IslamBosna.ba – Američka plaćenička firma Safe Reach Solutions (SRS), koja nadgleda kontroverzni humanitarni program u Gazi, zapravo je rezultat sprege bivših CIA operativaca, privatnih investitora iz SAD-a i figura bliskih Donaldu Trumpu i proizraelskom lobiju, kako prenosi Middle East Eye (MEE).

Jedan od osnivača SRS-a je bivši agent CIA-e Phil Reilly, poznat po ulogama u Nikaragvi, Afganistanu i Bagdadu, gdje je bio zamjenik šefa stanice CIA-e. Reilly je bio ključna figura u ranim fazama američkog programa dronova, a također je bio direktor u obavještajnoj firmi Circinus, koju je kupio Elliot Broidy, proizraelski lobist, bivši Trumpov donator i čovjek s ugovorima vrijednim preko 200 miliona dolara s Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Broidy je, nakon priznanja krivnje za kršenje zakona o stranim lobijima, pomilovan od strane Donalda Trumpa 2021. godine. On je danas ponovo aktivan, braneći interese Izraela, dok Circinus djeluje pod novim imenom Circinus Worldwide.

Safe Reach Solutions je nastao iz privatnog investicijskog fonda McNally Capital iz Chicaga. Osnivač Ward McNally, nasljednik porodičnog kartografskog biznisa, pokazao je interes za tzv. “mračne obavještajne poslove” i ulagao je u firme povezane s nacionalnom sigurnošću. Upravo je McNally zajedno s Reillyjem osmislio plan za privatizaciju sigurnosti humanitarnog rada u Gazi.

Plan je bio preuzeti distribuciju pomoći u Gazi mimo UN-a, po uzoru na američku okupaciju Iraka nakon 2003. godine, kada su SAD provodile “debaasifikaciju” i direktnu kontrolu teritorije.

Danas, SRS koristi plaćenike koji govore arapski jezik kako bi nadzirali distribuciju pomoći koju provodi Gaza Humanitarian Foundation (GHF), entitet koji je pod američko-izraelskim patronatom i koji je već proglašen “smrtonosnim zamkama” od strane UN-a.

Prema tvrdnjama humanitarnih organizacija i svjedočenjima s terena, stotine Palestinaca su ubijene tokom pokušaja da dobiju hranu na punktovima koje kontrolišu pripadnici SRS-a. U nekim slučajevima, prema izvorima BBC-a i AP-a, na civile se pucalo bojevom municijom.

GHF tvrdi da njen tim čine “iskusni profesionalci”, a SRS poriče da je bilo ozbiljnih incidenata na njihovim punktovima. No, iz pravnih i humanitarnih krugova stižu optužbe da GHF može biti saučesnik u međunarodnim zločinima.

Američki State Department je već odobrio 30 miliona dolara za rad GHF-a, dok se projekcija godišnjeg budžeta ove fondacije penje na čak 1,8 milijardi dolara.

U pozadini svega ostaje činjenica da dok Palestinci umiru od gladi i bombi, bivši špijuni, Trumpovi donatori i investitori ostvaruju profite nadzorom nad “humanitarnim” distribucijama.

IslamBosna.ba