Pokretač nasilja nad Palestincima poziva na “likvidaciju” sirijskog predsjednika

Ben Ćafir

IslamBosna.ba – Okupacioni ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir , jedan od najpoznatijih krajnje desničarskih političara u okupiranoj Palestini i glavni pokretač ilegalnog naseljavanja i nasilja nad Palestincima, sada moralizira o nasilju u Siriji.

U svom video obraćanju, Ben Gvir je izjavio da „onaj ko ubija, brije brkove, ponižava i siluje ne zaslužuje pregovore, već likvidaciju“, referirajući se na Ahmeda eš-Šer’u, predsjednika Sirije, kojeg naziva “el-Džulani”.

U istom trenutku dok okupacioni avioni sravnjuju Gazu, a njegovi naseljenici pucaju na palestinsku djecu pod Ben Gvirovom političkom šapom, ministar poručuje da „ne može biti pregovora s ubicama“. Osim, naravno, ako se radi o okupacionim pilotima ili naseljenicima jer tada je sve dozvoljeno. Dvostruki standard? Ne. Ovo je cjeloviti cin(o)izam na steroidima.

Šokantne slike iz Sirije dokazuju jednu stvar: jednom džihadista, uvijek džihadista“, izjavio je Ben Gvir, zaboravljajući da je upravo on politički pokrovitelj religijskog ekstremizma pod okupacionom zastavom, te da su pod njegovim nadzorom izvršeni neki od najbrutalnijih upada i linčeva u okupiranoj Zapadnoj obali.

Da ironija bude veća, Ben Gvir, koji je decenijama gazio prava Palestinaca, palio masline, rušio domove i pokrivao ubistva, branio na sudu ubice, sada od okupacione države traži da igra ulogu regionalnog suca za „ljudska prava“. I to nad Sirijom.

Dodao je da se mora “eliminisati glava zmije”, te poslao „topli zagrljaj Druzima u Izraelu“.

Hiljade izraelskih Druza ovih dana demonstrira tražeći intervenciju, a Ben Gvir vidi priliku za propagandu. Igra na emocije, nudi zagrljaje i traži “odmazdu”, dok su mu ruke do laktova u krvi palestinske djece. Onaj koji nije mogao sačuvati ni sigurnost ulice u Huvari, sada hoće da “štiti” manjine u Siriji.

Isti taj Ben Gvir, koji danas nastupa kao zaštitnik prava Druza, godinama predvodi pokrete koji brutalno gaze osnovna ljudska prava Palestinaca na okupiranim teritorijama, podržava nasilne upade ilegalnih naseljenika u palestinska sela, zagovara etničko čišćenje Gaze, a politički se profilirao kroz ekstremističku retoriku i poticanje mržnje.

Njegova politika prema Palestincima, uključujući i Druze koji se ne uklapaju u izraelski okupacioni narativ, obilježena je sistemskim kršenjem ljudskih prava:

  • Zatvorske mjere koje je lično inicirao uključuju uskraćivanje hrane, medicinske njege i osnovnih prava palestinskim zatvorenicima.
  • Podsticanje rasizma i nasilja, uključujući izjave da su prava izraelskih Jevreja „važnija od prava Arapa na kretanje“.
  • Zagovaranje deportacije Palestinaca iz Gaze, uz finansijske podsticaje za „dobrovoljni odlazak“.
  • Negiranje prava Druza koji su poginuli za Izrael, uključujući odbijanje građevinskih dozvola za porodice poginulih oficira.

Ben Gvir koristi etničke i vjerske grupe selektivno, zavisno od političke koristi. Kada mu Druzi mogu poslužiti kao sredstvo za legitimizaciju izraelske intervencije u Siriji oni su „braća“. Kada se radi o palestinskim Druzima ili Palestincima općenito, oni su meta represije, poniženja i institucionalnog nasilja.

Ova praksa nije samo politički oportunizam već sistematska manipulacija identitetima radi održavanja moći i normalizacije diskriminacije.

Kefija

IslamBosna.ba