Otkriveni uvjeti palestinskog otpora za prihvatanje primirja: Povlačenje vojske, prekid rata i otvaranje Refaha

IslamBosna.ba – Visoki izvori iz palestinskih otpornih frakcija otkrili su za Al Jazeeru da su šanse za postizanje dogovora o novom primirju s Izraelom veće nego ikada.
Indikatori ukazuju na to da bi katarsko-egipatski diplomatski napori mogli ovaj put uroditi plodom, posebno nakon što je izraelska vojska nije uspjela osloboditi svoje zarobljene vojnike u Gazi, niti ostvariti ciljeve eliminacije otpora, uprkos više od 21 mjeseca rata istrebljenja koji vodi protiv tog područja.
Palestinski otpor ostaje čvrst u svojim zahtjevima, uključujući:
- Povlačenje izraelske vojske iz Gaze
- Neometan ulazak humanitarne pomoći
- Stvarno i trajno primirje koje bi okončalo agresiju i ukinulo opsadu nad više od dva miliona Palestinaca
Zahtjevi palestinskog otpora
Lideri palestinskih frakcija otpora otkrili su za Al Jazeeru da postoji sve veća vjerovatnoća postizanja primirja u narednim danima, iako se očekuje da će izraelska strana pokazati tvrdoglavo odbijanje u vezi s određenim primjedbama koje je otpor iznio na prijedlog američkog izaslanika za Bliski istok, Stevea Witkoffa.
Prema informacijama koje je dobila Al Jazeera, otpor je zatražio da izmijenjeni prijedlog uključuje sljedeće tačke:
- Neprekidan i dovoljan dotok humanitarne pomoći, u skladu s protokolom dogovorenim u sporazumu o prekidu vatre od 19. januara, a ne preko američke “Gaza Humanitarian Foundation”
- Otvaranje graničnog prijelaza Refah za putovanja ranjenih, bolesnih i humanitarnih slučajeva u oba smjera
- Precizno mapirano povlačenje izraelske vojske iz Gaze, koje bi se odvijalo tokom 60 dana primirja
- Jasne međunarodne garancije o okončanju rata i izraelske agresije na Gazu.
Lideri palestinskih frakcija otpora procjenjuju, u odvojenim izjavama za Al Jazeeru (bez navođenja imena zbog sigurnosnih razloga) da će posrednici uspjeti prevazići izraelsko odbijanje prethodnih tačaka kroz indirektne pregovore, te da se ide ka potpisivanju sporazuma.
Lideri otpora smatraju da ova runda pregovora predstavlja “prelomni trenutak” u ratu protiv Gaze, ne samo zato što dolazi nakon mjeseci krvavog napada i genocidaa, već zato što se ravnoteža snaga na terenu počela naginjati ka novoj jednačini koju je nametnuo palestinski otpor, zahvaljujući čvrstini svojih boraca i neuporedivom strpljenju i postojanosti naroda.
Također ističu da su šanse za postizanje realnog sporazuma veće nego ikada ranije, ali pod uvjetima koji bi obuzdali agresiju, natjerali na povlačenje iz Gaze i osigurali stvarne međunarodne garancije za okončanje rata.
Presudni faktori
Lideri palestinskih frakcija otpora smatraju da izraelska okupaciona vlada ovaj put ozbiljno teži postizanju sporazuma, i to zbog tri ključna razloga:
- Izraelska okupaciona vojska je iscrpila sve planove koji bi mogli dovesti do oslobađanja njenih zarobljenih vojnika, nema više vojnih opcija koje garantuju uspjeh.
- Neuspjeh operacije “Gideonova kočija”, nakon “legendarneizdržljivosti” palestinskih boraca na terenu, koji su pokazali izuzetnu spremnost i budnost, kako u čuvanju zarobljenika, tako i u direktnim borbama s izraelskim okupacionim snagama.
- Unutrašnji pritisak unutar izraelskih sigurnosnih i vojnih institucija, koji sve više naginje ka zaključku da je sporazum jedina preostala opcija, posebno u svjetlu američkog pritiska da se pronađe rješenje.
Navodi se da je izraelska okupaciona vojska prekršila sporazum o primirju 19. marta ove godine i ponovo započela rat u Pojasu Gaze. U maju je najavila početak operacije “Gideonova kočija”, s ciljem da premjesti većinu stanovništva u Refah, na jugu Gaze, te da kopnenim putem zauzme velike dijelove teritorije kako bi eliminisala Hamas.
Prema podacima koje je objavila izraelska vojska, od nastavka rata poginula su 33 izraelska vojnika, čime je ukupan broj poginulih vojnika od početka rata porastao na 883, od čega je 441 stradao od početka kopnene ofanzive.
Povlačenje okupacije
Prema riječima lidera palestinskih frakcija otpora, izraelska okupacija je u ovoj rundi pregovora pokazala relativno povlačenje u svojim stavovima, jer je situacija na terenu to nametnula, nakon što nije uspjela ostvariti svoje ciljeve, rat je iscrpio njene kapacitete, zbunio unutrašnji front, a istovremeno je izložena vanjskim pritiscima.
Lideri pojašnjavaju da Izrael danas teži sporazumu ne zato što se promijenio, već zato što pokušava spasiti ono što je ostalo od svoje sigurnosne, vojne i političke slike. Također, premijer Benjamin Netanyahu nastoji iskoristiti primirje kako bi kapitalizira/o ratne zločine, izbjegao sudsku odgovornost i ublažio unutrašnji bijes, podjele i polarizaciju.
Izraelski mediji također su izrazili oštru kritiku. Politički komentator Nahum Barnea iz lista Yedioth Ahronoth izjavio je da je vojska demoralizirana, jer je operacija “Gideonova kočija” završila potpunim neuspjehom, budući da je bila politički motivisana i donesena od strane jednog čovjeka, što je, kako kaže, skupo koštalo.
Lideri palestinskih frakcija otpora jasno su poručili da su svjesni mogućnosti da izraelska okupacija koristi pregovore za postizanje privremenog primirja kao taktičku varku.
Zbog toga su naglasili da “ne trguju krvlju šehida za krhke tekstove ili neispunjena obećanja”, te da pravo primirje počinje tek kada se agresija okonča i opsada ukine.
Sve ispod toga ostaje samo privremeno zatišje koje će se brzo srušiti pod čizmama okupatora.
IslamBosna.ba