Okupacioni ministar potpisao naredbu o prisilnom iseljavanju Palestinaca iz stare jezgre Kudsa, neposredno pred ostavku

IslamBosna.ba – Neposredno prije svoje ostavke zbog političke krize izazvane pitanjem regrutacije ultraortodoksnih Jevreja, okupacioni ministar za Kuds i naslijeđe Meir Porush potpisao je naredbu o evikciji palestinskih porodica i vlasnika radnji u Starom gradu Kudsa, duž ulice Bab es-Silsila, koja vodi prema el-Aksi.
Odluka dolazi bez pratećeg pravnog mišljenja, ali je, prema navodima kancelarije ministra, obaviješteno pravno odjeljenje njegovog ministarstva. Naredba je usmjerena na desetine objekata koje Palestinci koriste generacijama, uključujući historijske škole, dućane, porodične kuće i sjedište Islamske vakufske ustanove.
Ministar Porush tvrdio je da se sporne nekretnine nalaze unutar granica tzv. “jevrejske četvrti”, iako se zapravo nalaze na ulazu u najvažnije islamsko svetište u Palestini, džamiju el-Aksa. Prema navodima televizije Kan, ranija realizacija iseljenja bila je odgođena zbog političke osjetljivosti, no ministar Porush je sada iskoristio svoje posljednje sate na funkciji da izda naredbu o realizaciji.
Porush je u svom pismu naveo: “Ova ulica ima strateški i historijski značaj. Potrebno je potvrditi naše vlasništvo nad ovim nekretninama kako bismo osigurali dugoročnu sigurnost stanovnicima i posjetiocima jevrejske četvrti.“
Nasrtaj na arapsku svojinu
Ekspert za karte i kolonizaciju, Halil Tufakdži, izjavio je za Al Jazeeru da se ministar oslanja na naredbu iz 1968. godine kada je Izrael zauzeo 116 dunuma (1 dunum = 1.000 m²) u Starom gradu, pravdajući to “javnim interesom”. Prije 1948. godine, tzv. “jevrejska četvrt” prostirala se na samo 5 dunuma, dok danas, nakon masovne eksproprijacije, zauzima 130 dunuma i u njoj živi oko 4.500 Jevreja.
Tufakdži procjenjuje da bi novim nalogom bilo obuhvaćeno 15 do 20 palestinskih nekretnina, među kojima su imanja porodica Nimri, Ganim, Bešiti, Džuni, Šeref, Burkan i druge.
On ističe da okolnosti ranije nisu dozvoljavale potpuno sprovođenje odluke iz 1968, ali danas okupacione vlasti smatraju da je trenutak povoljan, s obzirom na trend demografskog opadanja jevrejskog stanovništva u Kudsu kao i šire planove kolonizacije, uključujući proširenje naselja, izgradnju željezničke pruge prema arapskim kvartovima i pripremu infrastrukture za promjenu karaktera grada.
Meta i historijske islamske institucije
U pogođenoj oblasti nalazi se i čuvena Taštemerija škola, sagrađena u doba Mameluka, u kojoj su se nekad izučavali Kur’an i islamske nauke. U školi je ukopan njen osnivač, mamelučki emir Taštemir el-Ala’i, zajedno sa sinom Ibrahimom, dok se danas dio objekta koristi kao sjedište Visokog islamskog vijeća, a u višim spratovima žive palestinske porodice.
Prema istraživaču Ihabu Dželadu, regija sadrži i hanove, historijske pijace i zadužbine vakufskog karaktera, povezane s Kubbetul Sahrom i džamijom el-Aksa, te predstavlja ključno naslijeđe islamske civilizacije u Kudsu.
Promjena demografske slike
Ministar Porush je ranije govorio u Knessetu na dan jevrejskog praznika “Ujedinjenja Kudsa”, izrazivši zabrinutost zbog “negativne migracije Jevreja iz grada”. Naveo je da je udio Jevreja u Kudsu opao sa 72% (1967) na 57% danas, i upozorio da “grad uskoro više neće imati jevrejsku većinu”.
Analitičari vide ovu naredbu o evikciji Palestinaca kao nastavak pokušaja demografske dominacije, koja se provodi kroz nasilne metode, eksproprijacije, zabrane i represiju. Posebno zabrinjava mogućnost da se ulica Bab es-Silsila, jedna od glavnih kapija el-Akse, u potpunosti “očisti” od Arapa, čime bi vjernici bili blokirani u pristupu džamiji.
Organizacija “Ir Amim”, koja se bavi ljudskim pravima u Kudsu, najavila je da će tražiti sve relevantne informacije o ovom nalogu, uz ocjenu da nije jasno da li je Porushova odluka pravno utemeljena ili politički motivisana s ciljem stvaranja javne buke.
IslamBosna.ba