Nizozemski imam suspendovan nakon susreta s Herzogom

jevejski imami

IslamBosna.ba – Imam Jusuf Msibih iz džamije Bilal u nizozemskom gradu Alkmaar suspendovan je s dužnosti nakon što se pojavio u okupiranom Kudsu u okviru delegacije evropskih muslimanskih lidera, gdje se sastao s okupacionim predsjednikom Isaacom Herzogom.

Na sastanku, koji je održan 7. jula 2025. godine, Msibih je, na iznenađenje i šok brojnih muslimana, otpjevao arapsku verziju izraelske himne, što je dodatno razbjesnilo njegovu zajednicu u Nizozemskoj.

Džamija Bilal objavila je da je s njim odmah prekinut svaki odnos: “Zbog političkih izjava imama, uprava je odlučila da ga suspenduje sa trenutnim učinkom. Odsad institucija više nema nikakav odnos s njim.”

Posjeta je organizovana od strane ELNET-a, izraelsko-evropske organizacije za lobiranje, a delegacija je uključivala 15 muslimanskih lidera iz Francuske, Italije, Belgije, Velike Britanije i Nizozemske.

Delegacija je obišla okupacioni parlament, muslimanske, hrišćanske i jevrejske lokalitete u okupiranom starom gradu Kudsa, a tokom sedmice će posjetiti i memorijalni centar Holokausta (Yad Vashem), govoriti s okupacionim vojnim glasnogovornikom na arapskom jeziku Avihajem Adraeejem, te obići ostatke raketnog udara u Tel Avivu.

Učesnici će također posjetiti izraelske porodice čiji su članovi bili zarobljeni u Gazi, kao i sirijske Druze na okupiranoj Golanskoj visoravni, čiji su rođaci poginuli od raketnih udara za koje se sumnjiči Hezbollah.

Kontroverzni francuski imam Hassen Chalghoumi predvodio je grupu i pohvalio domaćine riječima: “Ono čemu svjedočimo nije sukob između Izraela i Hamasa, nego sudar dva svijeta, vi predstavljate bratstvo, čovječnost i demokratiju.”

Chalghoumi je poznat po bliskim vezama s izraelskim grupama i dosadašnjim posjetama ilegalnim naseljima na okupiranoj Zapadnoj obali.

Delegaciji se pridružio i Nur Dahri, britanski imam i osnivač organizacije Islamic Theology of Counter Terrorism, poznat po svojim desničarskim stavovima i saradnji s hebrejskim medijima. Na društvenim mrežama podijelio je fotografije iz posjete el-Aksi, noseći žuti bedž u znak podrške izraelskim zarobljenicima. A pored toga “pomolio se” na Burakovom zidu, “za mir u Izraelu i na Bliskom istoku”.

Jedan od članova delegacije, Ali ed-Derdža, iz italijanskog Turina, kazao je: “Hadž sam već obavio u Mekki i Medini, ali sam čekao da dođem u Kuds.”

Ova posjeta izazvala je oštre reakcije širom Evrope, posebno među muslimanskim zajednicama koje doživljavaju ovaj čin kao izdaju palestinske borbe, naročito s obzirom na ulogu predsjednika Herzoga, koji je u oktobru 2023. kolektivno okrivio palestinske civile u Gazi za postupke Hamasa, izjava koja se i danas koristi kao dokaz u tužbi Južnoafričke Republike protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde zbog genocida.

IslamBosna.ba