Ko koordinira medicinsku evakuaciju iz Gaze?

evakuacija Gaza

IslamBosna.ba – U jeku očaja i borbe za život, u Gazi se sve češće pojavljuju Facebook oglasi u kojima pojedinci tvrde da mogu osigurati “koordinaciju sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom” za iznos i do 5.000 dolara. Ovi oglasi se pojavljuju u trenutku kada više od 5.000 pacijenata očajnički čeka na hitno medicinsko prebacivanje van opkoljenog Pojasa.

Jedan od novinara iz Gaze, Muhammed Hanijje, navodi da je jedan oglas nudio “koordinaciju” uz uvjet da pacijent ima potvrđenu bolest ili povredu, a za ostatak je tvrdio da se će on da se „pobrine“.

U objavi je doslovno pisalo: „Ko ima medicinski slučaj i želi koordinaciju sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, neka se javi. Ko želi hitno rješenje za svoj slučaj, dostupno je.“

Oglas je naveo korisnike da stupe u kontakt s oglašivačem, koji nije ostavio broj telefona i traži da se komunikacija obavlja isključivo putem Facebook Messengera. Tokom razgovora s njim, pojavile su se brojne sumnjive okolnosti.

Pretvarajući se da traži koordinaciju, Muhammed šalje poruku oglašivaču, koji traži iznos do 5.000 dolara, uz uvjet da postoji bolest ili povreda, i dodaje: „Ja preuzimam sve ostalo.“

Nakon daljih pokušaja da se razjasni kako se dolazi do transfera, Muhammed je blokiran.

Haotične liste, lažni pratioci i misteriozne autobuske ture

Ovakvi slučajevi nisu izuzetak. Ahmed H. je pratio svoju teško ranjenu porodicu ka liječenju u Emiratima. Međutim, kada su stigli na prelaz Refah, njegovo ime je zamijenjeno drugim, pod izgovorom da će on biti prebačen u “narednoj turi”. Do danas nije napustio Gazu, navodi dalje Muhammed.

Jedna pacijentica je uočila nepoznatu osobu upisanu kao njen “pratilac”. Nisu se nikada ranije sreli.

Prema procjenama Ministarstva zdravstva u Gazi, ima oko 12.000 pacijenata i ranjenika kojima je hitno potrebna medicinska evakuacija, naročito onih koji boluju od raka i bubrežnih bolesti.

Ministarstvo navodi da je 40% pacijenata s bubrežnim bolestima umrlo zbog kašnjenja u pružanju terapije.
Podaci pokazuju da je od ukupno 17.009 zahtjeva za hitne medicinske transfere van Gaze, samo 2.063 pacijenta dobilo dozvolu za putovanje.

To znači da oko 14.937 teško oboljelih i ranjenih osoba nije moglo napustiti Gazu da bi dobili neophodan tretman, što ozbiljno ugrožava njihove živote u trenutnim uvjetima zatvorenih graničnih prelaza Refah i Kerem Ebu Salem.

Ko odlučuje?

Prema riječima dr. Ejmana el-Ferre, zamjenika direktora bolnica, sistem transfera je ranije vođen preko Generalne uprave za medicinske transfere pri Ministarstvu zdravstva u Ramalli, u koordinaciji s Ministarstvom u Gazi. Ovaj mehanizam je potpuno obustavljen tokom rata. Tokom rata, koordinaciju je preuzela Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), u saradnji s Ministarstvom zdravstva koje je organizaciji dostavilo spisak pacijenata i ranjenika kojima je hitno potrebna medicinska evakuacija.

Pacijenti su kategorizirani kao:

  • A+ (hitno spašavanje života),
  • A- (kritični slučajevi),
  • B (srednje stanje),
  • C (manje hitno).

El-Ferra objašnjava da se proces odabira imena ranije odvijao putem jedne tehničke komisije, ali da se, s pojavom sve više problema, pristupilo formiranju dvije centralne komisije: prve u južnom dijelu Pojasa Gaze sa sjedištem u medicinskom kompleksu Nasser u Han Junisu, i druge u sjevernom dijelu sa sjedištem u bolnici eš-Šifa u gradu Gazi.

Obje komisije imaju podkomisije koje predstavljaju pet glavnih bolnica: er-Rantisi, en-Nasr (specijalizirana za oftalmologiju), Nasser, el-Aksa i eš-Šifa.

Te podkomisije razmatraju medicinske izvještaje i prijedloge za transfer prije nego što ih proslijede glavnim komisijama na konačno odlučivanje.

Svaka komisija uključuje glavne specijalnosti, s učešćem specijalista ljekara iz različitih medicinskih oblasti.

Nakon toga, dostavlja se lista Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, koja dalje koordinira s relevantnim bolnicama i državama, te iz predložene liste odabire imena za evakuaciju.

Konačno, stižu povratne liste iz WHO-a, koje se zatim upoređuju s dokumentacijom Ministarstva zdravstva.

Naravno, Zinaida. Evo prevoda sa očuvanom jasnoćom i slojevitošću originalnog izvještaja:

Kako dolazi do propusta?

Dr. el-Ferra ističe da su spiskovi imena pacijenata i ranjenika često stizali samo nekoliko sati prije njihovog putovanja, što je onemogućavalo provjeru identiteta i stvarne prirode putnika.

Zbog toga je Ministarstvo zdravstva odbacilo takvu praksu i počelo zahtijevati dovoljno vremena za pregled i potvrdu spiskova, kako bi se oni mogli uskladiti s podacima koje ministarstvo posjeduje.

Uobičajeno, dan za izlazak autobusa s pacijentima i njihovim pratiocima je srijeda. Na toj osnovi, istražen je slučaj autobusa s medicinski evakuiranim pacijentima krajem maja, vozilo je krenulo iz medicinskog kompleksa Nasser u Han Junisu, nastavilo vožnju prema ulici broj pet, gdje je zastalo na oko dva sata. Tu su mu se priključila vozila organizacija povezanih s UN-om, zajedno s još dvije dodatne neidentificirane autobusne jedinice koje su prevezle palestinske građane van Pojasa, njihov status i veze s pacijentima nisu bile razjašnjene.

Prema izvoru iz jedne bolnice u Emiratima: „Dobili smo žalbe da autobusi koji dolaze s pacijentima i njihovim pratiocima, pri dolasku, pratioci napuštaju bolnice odmah po prijemu.“

Na pitanje o vjerodostojnosti tih tvrdnji, dr. el-Ferra odgovara: „Čuli smo za pojavu autobusa koji se priključuju glavnom konvoju iz kompleksa Nasser, ali oni nemaju nikakvu službenu povezanost s pacijentima. Njihovi putnici ne putuju preko zvaničnog sistema Ministarstva.“

Naglašava da se čitav proces vezuje uz mobilnu aplikaciju koju pacijenti koriste, ona prikazuje datum putovanja i medicinsku klasifikaciju slučaja.

El-Ferra potvrđuje da je grupa od 200 osoba otputovala u Ujedinjene Arapske Emirate u aprilu, ali među njima je bilo samo 47 pacijenata iz medicinskog kompleksa Nasser, uz troje dodatno preusmjerenih iz terenske bolnice UAE. Ostali su uključeni na spisak “bez da su bili ni pacijenti ni ranjenici”.

El-Ferra ukazuje da je glavni uzrok problema bio u spiskovima koji su stizali samo nekoliko sati prije transporta, što je onemogućavalo provjeru identiteta putnika.

Zbog toga je ta praksa obustavljena, uz naglasak da mora postojati vremenski razmak dovoljan za verifikaciju i potvrdu imena onih koji zaista ispunjavaju medicinske kriterije.

Koordinirajuće strane

Među organizacijama koje su učestvovale u koordinaciji medicinskog transporta bila je i Međunarodna komisija Crvenog križa u Gazi, koja je potvrdila da je njen angažman u vezi s pacijentima i ranjenicima bio ograničen isključivo na prijevoz povrijeđenih iz određenih bolnica do graničnog prijelaza, tokom oktobra i novembra 2023.

Glasnogovornik organizacije, Hišam Mehanna, pojasnio je da je Crveni križ olakšao transport 221 osobe iz Gaze do prelaza Kerem Ebu Salem, u periodu od 5. marta do 27. maja 2025., i to na zahtjev konzularnih službi više zemalja, u okviru svoje uloge neutralnog humanitarnog posrednika.

Mehanna je pojasnio da se ova operacija odvijala u okviru nastojanja da se omogući ponovno spajanje članova porodica državljana stranih zemalja koji se nalaze u inostranstvu.

Timovi iz relevantnih konzularnih i ambasadorskih predstavništava dočekivali su ih s druge strane graničnog prijelaza, kako bi nastavili putovanje prema Jordanu.

Dodao je: „Zbog odsustva konzularnih službi tih zemalja unutar Pojasa Gaze, od Međunarodnog komiteta Crvenog križa zatraženo je da osigura siguran transport tih osoba, u skladu sa svojom neutralnom humanitarnom ulogom.“

Također je naglasio da su u ovu operaciju bili uključeni državljani trećih zemalja, kao i osobe u teškim humanitarnim okolnostima, kojima je bilo neophodno da se ponovno spoje sa svojim porodicama u inostranstvu radi pristupa njezi i podršci.

Mehanna je potvrdio da je uloga Međunarodnog komiteta Crvenog krsta bila ograničena na osiguranje sigurnog transporta tih osoba, u skladu s njegovim humanitarnim mandatom za zaštitu žrtava oružanih sukoba i jačanje porodičnih veza.

U istom kontekstu, neke ambasade su organizovale evakuaciju svojih državljana, poput njemačke ambasade, koja je zvanično objavila da je prevezla 35 Palestinaca iz Gaze, bilo da se radilo o njemačkim državljanima ili njihovim najbližim srodnicima.

Ranije je francusko Ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo da je više od 100 Palestinaca iz Gaze prebačeno u Francusku, jer su imali diplome francuskih univerziteta, stipendije ili akademske prijeme.

Prema navodima Euro-med Monitora, ovaj potez je označen kao „umiješanost francuske ambasade u Kudsu u odvođenje palestinskih umova“, uključujući doktore i medicinsko osoblje, putem aerodroma Ramon.

Ljekarska komora je navela da je provela istraživanje o broju doktora i medicinskih sestara koji su bili prisiljeni napustiti zemlju zbog ratnih okolnosti, ističući da se taj broj kreće oko 300 osoba.

Ipak, glasnogovornik komore, Remzi Ebu el-Jaman, negirao je postojanje bilo kakvog zvaničnog programa slanja tih osoba u inostranstvo.

Autor izvještaja je intenzivno pokušavao dobiti komentar od Svjetske zdravstvene organizacije u vezi s ovim podacima, ali do trenutka objavljivanja nije stigao nikakav odgovor od predstavnika organizacije niti njihovih glasnogovornika na palestinskim teritorijama.

IslamBosna.ba