Klimatske promjene mijenjaju crijevne bakterije

klimatske promjene

IslamBosna.ba – Klimatske promjene ne utiču samo na zrak koji udišemo i hranu koju jedemo već i na nevidljive mikroorganizme u našem tijelu. Novi pregled objavljen u The Lancet Planetary Health upozorava da porast temperatura, ekstremne vremenske nepogode i opadajući kvalitet hrane mijenjaju našu crijevnu mikrobiotu, naročito u klimatski osjetljivim regijama poput Južne i Jugoistočne Azije.

Naučnica Elena Litchman sa Univerziteta Michigan navodi da bi mikrobiota mogla postati „osjetljiv biosenzor“ za zdravstvene posljedice klimatskih promjena. Promjene u sastavu crijevnih bakterija mogu biti rani znakovi klimatskog stresa, ali globalna istraživanja i dalje zanemaruju podatke iz zemalja u razvoju, poput Indije, Bangladeša, Pakistana i Filipina.

Najdirektnija veza između klime i zdravlja crijeva je ishrana. Povišeni nivoi ugljen-dioksida smanjuju nutritivnu vrijednost osnovnih namirnica poput riže, pšenice i kukuruza. Gubitak ključnih mikronutrijenata i proteina narušava raznolikost crijevnih bakterija, što povećava rizik od infekcija, upala i hroničnih bolesti. Posebno su ugrožena djeca, jer loša ishrana u ranom djetinjstvu može trajno oštetiti razvoj mikrobioma. Tradicionalne dijete bogate fermentiranom hranom, koje čuvaju korisne bakterije, sve više nestaju pod pritiskom modernizacije i klimatskih promjena.

Zagađenje, pesticidi i teški metali dodatno štete korisnim bakterijama, a u regijama bez stabilne infrastrukture ti efekti mogu biti katastrofalni. Stručnjaci pozivaju na hitna, lokalno usmjerena istraživanja kako bismo razumjeli i odgovorili na ovu tihu, ali ozbiljnu prijetnju zdravlju.

Izvor: https://doi.org/10.1016/S2542-5196(24)00332-2

IslamBosna.ba