Izraelska mapa pregovora zadržava Refah pod okupacijom i otkriva plan za prisilno raseljavanje

mapa Gaze

IslamBosna.ba – Izvori iz pregovaračkog procesa u Dohi, gdje se vode indirektni pregovori između Izraela i Hamasa, kazali su za Al Jazeeru da izraelski prijedlog o “ponovnom pozicioniranju” vojske predviđa zadržavanje cijelog grada Refaha pod okupacijom.

Prema tim informacijama, plan uključuje i formiranje tampon-zone širine i do tri kilometra duž granica Gaze, pri čemu bi pod okupacionom kontrolom ostali veliki dijelovi Bejt Lahije, Bejt Hanuna, sela Um en-Nasr i čitava Huzea, te područja u Džebaliji i Deir el-Belahu, zaključno s pristupom ulici Salahuddin.

Prema mapi, Izrael bi efektivno kontrolisao oko 40% teritorije Gaze, pri čemu bi više od 700.000 Palestinaca bilo onemogućeno da se vrati u svoje domove, već bi bili preusmjereni u sabirne centre u Refahu, kao priprema za njihov dalji transfer prema Egiptu ili preko mora.

Ključni spor: Rafah i “humanitarni grad”

Kako navodi izraelski Kanal 12, glavni spor u pregovorima odnosi se na stepen izraelskog okupacionog povlačenja iz okupiranih područja, a izvori iz izraelske delegacije tvrde da je Tel Aviv spreman napustiti tzv. “Muradž koridor” (koji razdvaja Han Junis od Refaha), ali uz zadržavanje apsolutne kontrole nad gradom Refah.

Prema toj mapi, izraelska okupaciona vojska bi ostala na udaljenosti od 2-3 kilometra sjeverno od koridora Filadelfija, koji prati granicu Gaze i Egipta, gdje izraelska okupaciona vlada planira izgradnju velikog izbjegličkog logora za stotine hiljada Palestinaca, kao prolazni korak ka njihovom protjerivanju.

Podsjećamo, okupacioni ministar odbrane Yoav Galant već je najavio plan izgradnje “humanitarnog grada od šatora” na ruševinama Refaha, u koji bi u početnoj fazi bilo prebačeno 600.000 Palestinaca, podložnih strogoj bezbjednosnoj provjeri, bez prava napuštanja tog prostora.

Hamas: Povlačenje na stanje prije 18. marta

Hamas ostaje pri stavu da izraelska okupaciona vojska mora da se povuče na položaje koje je držala prije nastavka agresije 18. marta, nakon što je Netanyahu odbio finalizaciju prethodnog dogovora o primirju i ponovo pokrenuo napade.

Kao dodatno sredstvo pritiska, okupaciona strana zahtijeva uspostavu “sigurnosne zone” širine između nekoliko stotina metara do dva kilometra duž cijelog oboda Gaze, navode izvori upoznati s pregovorima.

U pregovorima, koji traju već 20 mjeseci, do sada su dvaput postignuti privremeni prekidi vatre (novembar 2023. i januar 2025.), uz djelimične razmjene zarobljenika, ali Netanyahu, prema tvrdnjama izraelske opozicije, namjerno izbjegava sveobuhvatni sporazum kako bi produžio rat, u skladu s interesima radikalne desnice u njegovoj vladi.

Izrael procjenjuje da je u Gazi još oko 50 izraelskih zarobljenika, od kojih je 20 živo, dok u izraelskim zatvorima boravi preko 10.800 Palestinaca, koji su prema brojnim izvještajima izloženi mučenju, izgladnjivanju i uskraćivanju ljekarske pomoći, pri čemu su mnogi preminuli.

Od 7. oktobra 2023, izraelska ofanziva u Gazi, uz podršku SAD-a, izazvala je više od 195.000 ubijenih i ranjenih, među kojima je najveći broj žena i djece, dok se više od 10.000 osoba vodi kao nestalo, a stotine hiljada su u stanju gladi i raseljeništva.

IslamBosna.ba