Izraelska firma Rafael koristi ubistvo u Gazi za promociju oružja

Rafael

IslamBosna.ba – Izraelska državna kompanija za naoružanje Rafael objavila je promotivni video na društvenim mrežama u kojem prikazuje svoj dron Spike Firefly kako u Gazi prati i eliminiše osobu koja izgleda nenaoružano. Video nosi naslov „Spike Firefly u urbanom ratovanju“, uz dramatičnu muzičku podlogu i komentare koji govore da dron „identifikuje metu“, „prati je“ i „neutralizira prijetnju“.

Na snimku se vidi kako dron lebdi nad razrušenim kvartom, a zatim prati osobu koja hoda ulicom. U trenutku kada ta osoba ugleda dron i počne bježati, dron je prati i eksplodira, uz tekstualni komentar: „neutralizacija prijetnje“.

Nije jasno da li je osoba pripadnik neke oružane grupe, ne nosi oružje, hoda sam i ne djeluje kao prijetnja. Nezavisni analitičar Anno Nemo geolocirao je snimak u područje et-Tevam na sjeveru Gaze, uz napomenu da je video najvjerovatnije snimljen između juna i decembra 2024. godine.

U objavi uz video, Rafael navodi: „Dron Firefly se dokazao u najzahtjevnijim okruženjima pružajući precizne udare uz minimalnu kolateralnu štetu, čak i u uvjetima elektronskog ometanja i lošeg vremena.“

Dron Spike Firefly dizajniran je za blisku taktičku upotrebu u urbanim sredinama, gdje je vidljivost smanjena, protivnik se krije iza zaklona, a civili su u blizini. Međutim, u snimku koji Rafael promoviše nema vidljivih borbi niti drugih osoba u blizini, što dodatno izaziva etičke i pravne sumnje.

Nimer Sultany, palestinski stručnjak za javno pravo na Univerzitetu SOAS u Londonu, izjavio je da se ovakva upotreba drona može klasifikovati kao ratni zločin: „Ubijanje osobe koja izgleda nenaoružano i nije učestvovala u borbama je, po definiciji, ratni zločin. U ovom kontekstu, riječ je o genocidnim ubistvima.“

Član 3. Četvrte ženevske konvencije nalaže humano postupanje prema osobama koje ne učestvuju u neprijateljstvima, a Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda navodi da je ciljano ubijanje civila zločin protiv čovječnosti.

Rafael, osnovan 1948. godine zajedno s izraelskom okupatorskom državom, poznat je po sistemu Željezna kupola i vođenim raketama. Kompanija redovno koristi izraelske napade u Gazi i na Zapadnoj obali za promociju oružja koje opisuje kao “borbeno testirano”, a već je prodala oružje u više od 130 zemalja, među njima i 20 članica NATO-a.

U 2024. godini Rafael je ostvario prihod od 4,8 milijardi dolara, a polovina prodaje otpada na međunarodne kupce. Pored Izraela, Rafael ima urede i u SAD-u, Velikoj Britaniji, UAE-u i Indiji.

IslamBosna.ba