Iranski napad oštetio komunikacijsku strukturu na američkoj bazi u Kataru

IslamBosna.ba – Satelitske snimke ukazuju na to da je iranski raketni napad na američku bazu el-Udejd u Kataru 23. juna doveo do oštećenja ključne komunikacijske infrastrukture, i to uprkos ranijim tvrdnjama da napad nije nanio ozbiljnu štetu.
Na snimcima koje je objavio britanski portal Iran International, a koje potpisuje geolokacijska kompanija Satellogic, vidi se da je bijela geodetska kupola, poznata kao radome, koja štiti osjetljivu opremu za sigurnu satelitsku komunikaciju, nestala ili uništena, ostavljajući tamni trag na mjestu udara.
Mogući propusti u odbrani
Prema analizi Associated Pressa, šteta je nastala uprkos činjenici da su SAD i Katar bili unaprijed obaviješteni o napadu i da su aktivirali baterije Patriot projektila. Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je 13 od 14 ispaljenih iranskih projektila presretnuto, dok je “jedan pušten jer nije predstavljao prijetnju”.
Međutim, analitičari sada navode da je najvjerovatnije dron s bombom uspio probiti odbranu, što bi ukazivalo na ranjivost američkog protuzračnog štita u situaciji kada su se fokusirali isključivo na balističke rakete.
Ako se potvrdi da je napad izveden dronom, to bi moglo značiti da je Iran prikupio važne obavještajne podatke o američkim slabostima, što bi moglo imati posljedice u budućim sukobima.
Precizno koordinirana ofanziva
Napad na el-Udejd viđen je kao “deeskalacijski” signal nakon što su SAD prethodno bombardovale iranske nuklearne lokacije u Natanzu, Isfahanu i Fordou. Trump je kasnije objavio prekid vatre između Izraela i Irana, koji je i dalje na snazi.
Iran je, s druge strane, proslavio napad. Revolucionarna garda tvrdila je da je baza “uništena”, a Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost izjavilo da je el-Udejd “sravnjen”. Međutim, satelitski snimci objavljeni od strane Planet Labs i AP-a pokazuju ograničenu štetu, osim uništene kupole i moguće još jedne zgrade.
Skrivena cijena napada
Oštećena kupola najvjerovatnije je radome koji štiti sistem MET (Modernised Enterprise Terminal), satelitski komunikacijski čvor postavljen 2016. godine po cijeni od 15 miliona dolara, prema podacima američkog Ratnog zrakoplovstva.
Baza el-Udejd je regionalno sjedište američke Centralne komande (Centcom) i dom za oko 10.000 američkih vojnika. Izvještaji su ranije otkrili da je Iran koristio Katar kao posrednika kako bi unaprijed obavijestio SAD o napadu, čime su američke snage imale vremena za evakuaciju trupa i opreme u Saudijsku Arabiju.
Napad se, prema generalu Danu Caineu, smatrao najvećim angažmanom Patriot sistema u historiji američke vojske.
IslamBosna.ba